Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie celiakii i wynik badania mikroskopowego

Podejrzewaja u mnie celiake choroba trzewna z wynikow z wycinków pisze mikroskopowo obraz odpowiada Marsh1 co to znaczy mam ta chorbe czy nie
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Lekarz Marcin Radkowska przedstawia różnice między endoskopią tradycyjna a nowoczesną. Endoskopia jest to badanie, które służy ocenie stanu narządów wewnętrznych.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Jest to ocena zmian histopatologicznych wg skali Marsha. Marsh 1 odpowida: Liczba limfocytów śródnabłonkowych (IEL) >40 (norma wg różnych źródeł do 40), krypty i kosmki prawidłowe.
Typ 1: typ naciekowy. Nie jest diagnostyczny dla choroby trzewnej. Bywa obserwowany u chorych na celiakię spożywających minimalne ilości glutenu, u ok. 40% chorych z dermatitis herpetiformis, u ok. 10% krewnych pacjentów z celiakią. Warto wykonać kolejną biopsję jelita po okresie zwiększonej konsumpcji glutenu. Osoby ze zmianami naciekowymi wymagają wieloletniej obserwacji, nie ma obowiązku wdrażania u nich diety bezglutenowej, nawet jeśli występują przeciwciała przeciwendomysialne czy przeciwtransglutaminazowe.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza kierującego. Wynik Marsh1 nie upoważnia do rozpoznania celiakii, ale wymagana jest dalsza obserwacja i ew. powtórzenie badania (np. u osoby spożywającej mało glutenu po okresie spożywania dużej ilości glutenu).

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy