Podejrzenie celiakii a badania diagnostyczne

Witam, Mam podejrzenie celiakii. Wiem, że najpewniejsze jest wykonanie testu DNA, jednak chciałam zapytać czy istnieją jakieś inne badania krwi, których wyniki mogą wskazywać, że to celiakia?

Witam, ujemne badanie genetyczne wyklucza rozpoznanie celiakii i w takiej sytuacji nie ma potrzeby wykonywania dalszych badań. Natomiast dodatni jego wynik nie jest potwierdzeniem celiakii, gdyż obecność badanych genów świadczy jedynie o pewnej „podatności genetycznej”. Konieczne jest wtedy wykonanie dalszych badań serologicznych – przeciwciał tTG i EmA lub wykonanie biopsji jelita. Proszę się wybrać na wizytę do gastroenterologa, który zleci odpowiednie badania.

Ważne jest także, aby nie wprowadzać diety bezglutenowej na własną rękę przed konsultacją z gastroenterologiem i wykonaniem badań, gdyż może uniemożliwić to postawienie prawidłowego rozpoznania.

Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
http://anitawudarczyk.pl/