Czy to naprawdę celiakia?

Otrzymałem wynik wycinka z dwunastnicy: naciek limfocytarno-plazmatyczny w śluzówce, skrócenie kosmków, stan zapalny, skala Marsha: 0. Wynik ant-tTG negatywny. Test genetyczny nie był wykonany. Morfologia ok. Lekarz kazał przejść na dietę bezglutenową. Podejrzewa celiakię. W 1996 zdiagnozowano u mnie celiakię III stopień Marsha. W 2006 wyniki z krwi nie wskazywały na celiakię. Zrezygnowano z diety. Moje objawy utrzymujące się od 4 lat: refluks, bóle stawów, mdłości, tłuszczowe stolce, zmęczenie. Czy to naprawdę celiakia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że doświadcza Pan takich nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Jednakże istotnym jest, że wykonano już pewne badania, które mogłyby odnaleźć przyczynę takich dolegliwości.

Analizując wynik wycinku materiału pobranego podczas przeprowadzonej gastroskopii, można by wywnioskować, że prawdopodobnie nie stwierdza się jednoznacznie, czy występuje u Pana choroba trzewna, jaką jest celiakia. Jednakże obecny stan zapalny i skrócenie kosmków jelitowych mógłby sugerować taką ewentualność.

Lekarz specjalista sugerując dietę bezglutenową, zapewne chciał sprawdzić, czy po odstawieniu glutenu, wszelkie niepokojące objawy ustąpią. Niestety przy takim schorzeniu, jak jest celiakia, nie ma typowych leków, aby złagodzić stan zapalnym. Najlepszą kuracją jest właściwa dieta na całkowitym wyeliminowaniu produktów zawierających gluten.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu wizytę kontrolną u lekarza gastrologa, aby zdecydował o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została również poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-gluten

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwko-transglutaminazie

https://portal.abczdrowie.pl/gliadyna-przeciwciala-przeciw-gliadynie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.