Czy możliwa jest ciąża bez stosunku?

Mam 15 lat i nigdy nie współżyłam z chłopakiem ani nigdy nie miałam kontaktu z spermą. Czy są jakieś możliwości, żebym zaszła w ciążę?
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

aby zajść w ciążę potrzebna jest obecność nasienia w drogach rodnych kobiety, które z kolei trafia tam przede wszystkim podczas stosunku płciowego. Oczywiście może ono zostać przeniesione inaczej - zabrudzoną ręką albo podczas zabiegu sztucznego zapłodnienia.

Niewiedza o roli spermy w procesie zapłodnienia świadczy o braku podstawowych wiadomości na temat prokreacji, co nie powinno mieć miejsca u 15-letniej osoby. Dobrze by było, aby Pani porozmawiała z rodzicami albo poczytała książki na ten temat.