Czy możliwa jest ciąża u 40-letniej kobiety?

Witam. Mam regularne miesiączki a mój cykla trwa średnio 30 dni. W 13 dniu cyklu mój partner wprowadził członka do pochwy, wykonał dwa ruchy i wyszedł. Wytrysk nastąpił na zewnątrz ok 5 min później..Mam 40 lat mój partner 55. Czy istnieje prawdopodobieństwo ciąży?
KOBIETA, 40 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ciąża jest u Pani możliwa. Pani wiek nie wyklucza takiej możliwości. Póki nie przeszła Pani menopauzy, to zawsze istnieje taka możliwość, dlatego, jeśli nie jest planowane potomstwo, to warto zawsze pamiętać o antykoncepcji, chociażby w formie prezerwatywy. Można też rozważyć inne możliwości takie jak tabletki hormonalne, wkładka wewnątrzmaciczna, plastry czy zastrzyki. Najlepiej rozpocząć jej stosowanie w porozumieniu z lekarzem ginekologiem, po wcześniejszym wykonaniu badań diagnostycznych.

W treści pytania pisze Pani, że wytrysk miał miejsce poza pochwą. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że podczas penetracji zawsze wydziela się niewielka ilość preejakulatu, który także zawiera plemniki. Oczywiście jest ich sporo mniej, ale są zdolne do zapłodnienia.

Dlatego też w obecnej sytuacji musi Pani obserwować organizm do terminu miesiączki. Jeśli pojawi się o czasie, to zapewne nie jest Pani w ciąży. Gdy jednak będzie się opóźniać, to trzeba wykonać test ciążowy albo badanie poziomu b-HCG z krwi. Gdy wyniki będą dodatnie, to następnym krokiem będzie wizyta u specjalisty ginekologa.

W przypadku braku ciąży też można pomyśleć o konsultacji celem uzyskania porady odnośnie najlepszej formy antykoncepcji. Zachęcamy zatem do obserwowania organizmu oraz podjęcia odpowiednich działań w razie potrzeby. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.