Czy możliwa jest nerwica u 25-latki?

Mam do Państwa pytanie ;-) Otóż od trzech miesięcy mam mnóstwo dziwnych objawów a lekarze mnie zbywają twierdząc że to nerwica . Moje "dziwne" objawy : - ból lewej ręki i lewej nogi na zmianę z bólem prawej ręki i nogi ( Tutaj pierwsza Pani neurolog zrobiła zemna dość dlugi wywiad i stwierdziła że bóle występują przez mój tryb życia tzn ze niby codziennie obciążam kręgosłup wnosząc i znosząc wózek z dzieckiem z drugiego piętra ) - czasami mam wrażenie że jak chodzę to się bujam ale chodzę normalnie - mam mrowienia w całym ciele - mam uczucie naciągania się skóry czasem z lewej a czasem z prawej strony twarzy ( tutaj Pani neurolog powiedziała że to od szyi bo ona również jest strasznie spięta) - każdy ruch głowy kończy się Straszyn bólem szyi ( RTG wyszło że zniesiona lordoza) - mam również ucisk w głowie i bóle punktowe w części ciemnieniowej które są delikatne ale nasilają się przy dotykaniu Miałam również RTG odcinka piersiowego wyszło lewostronne skrzywienie oraz zmiany zwyrodnieniowe. Nie wiem czy to ma związek ale mam również całoroczny katar Odwiedziłam 3 różnych neurologów. Pierwsza Pani doktor stwierdziła że to wszystko od przeciążonego kręgosłupa . Druga Pani doktor stwierdziła że od zbytniego napięcia mięśni. Mój lekarz rodzinny nie odpuszczał i zalecił zrobienie TK ośrodkowego układu nerwowego. Tak więc zrobiłam i wyszło bez zmian . Poszlam do kolejnego neurologa z tym wynikiem a on po wysłuchaniu mnie odrazu wypisał receptę na leki na depresję i nerwice . Później mnie zbadał i kazał wrócić za dwa miesiące . Prosiłam skierowanie na rezonans jednak lekarz powiedział że to nie potrzebne w moim przypadku . Każdy neurolog mówił co innego więc ja już sama nie wiem co mi jest . Niestety nie stac mnie żeby zrobić MR prywatnie a wydaje mi się że w moim przypadku byłby wskazany . Czy mam rację ?

Szanowna Pani,
mogą to być bóle napięciowe mięśni, kręgosłup jest też obciążony i mięśnie naciągnięte, wymagana jest relaksacja fizyczna, która pozwoli odprężyć się fizycznie; masaże ciała, hydromasaże, pływalnie, joga - medytacja, pomocna byłaby fizjoterapia; jeśli neurolog stwierdza obciążenie kręgosłupa, to obliguje do skierowania na zabiegi leczniczo - relaksacyjne. Jeśli chciałaby Pani zbadać dokładnie, czy przyczyną jest podłoże psychogenne? W tym celu zalecana jest diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że opisane przez Panią symptomy, są odpowiedzią Pani organizmu na przewlekające się przeciążenie fizyczne oraz psychiczne/mentalne, jak również
towarzyszący temu stres/napięcie psychiczne oraz fizyczne.

Domniemam, że wskazana byłaby dla Pani rehabilitacja, jak również masaże.

Myślę, że pomocne byłyby dla Pani zabiegi krioterapeutyczne, które działają leczniczo w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Pytanie z mojej strony..., a jak jest u Pani z suplementacją?
Chodzi mi o aplikację przede wszystkim "czystego" magnezu, wit. B1, B2, B3, B6, wit. D3, kwasu foliowego oraz selenu?
Niedobory w/w mogą (również) być przyczyną zaprezentowanych przez Panią objawów, jak również mocno obniżonego nastroju (stanu
prodepresyjnego) apatii, drażliwości, obniżenia zdolności koncentracji, zmęczenia oraz bezsenności.

Jestem przekonana, że taka zwyczajna konsultacja/rozmowa z Psychologiem, byłaby dla Pani również pomocna (w ramach NFZ-tu lub prywatnie).

Gdyby miała Pani życzenie takie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Panią,
Można udać się jeszcze na badanie neuropsychologiczne. Testy wykonane przez neuropsychologa. Pogłębieniem diagnozy Pani stanu powinna być także konsultacja psychologiczna i/lub psychiatryczna, celem wykluczenia lub stwierdzenia podłoża psychicznego. "Nerwica" to ogólne, mało precyzyjne pojęcie.
Diagnoza powinna być precyzyjna, ze wskazaniem dalszego leczenia.
Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska