Czy możliwa jest nerwica u 25-latki?

Mam do Państwa pytanie ;-) Otóż od trzech miesięcy mam mnóstwo dziwnych objawów a lekarze mnie zbywają twierdząc że to nerwica . Moje "dziwne" objawy : - ból lewej ręki i lewej nogi na zmianę z bólem prawej ręki i nogi ( Tutaj pierwsza Pani neurolog zrobiła zemna dość dlugi wywiad i stwierdziła że bóle występują przez mój tryb życia tzn ze niby codziennie obciążam kręgosłup wnosząc i znosząc wózek z dzieckiem z drugiego piętra ) - czasami mam wrażenie że jak chodzę to się bujam ale chodzę normalnie - mam mrowienia w całym ciele - mam uczucie naciągania się skóry czasem z lewej a czasem z prawej strony twarzy ( tutaj Pani neurolog powiedziała że to od szyi bo ona również jest strasznie spięta) - każdy ruch głowy kończy się Straszyn bólem szyi ( RTG wyszło że zniesiona lordoza) - mam również ucisk w głowie i bóle punktowe w części ciemnieniowej które są delikatne ale nasilają się przy dotykaniu Miałam również RTG odcinka piersiowego wyszło lewostronne skrzywienie oraz zmiany zwyrodnieniowe. Nie wiem czy to ma związek ale mam również całoroczny katar Odwiedziłam 3 różnych neurologów. Pierwsza Pani doktor stwierdziła że to wszystko od przeciążonego kręgosłupa . Druga Pani doktor stwierdziła że od zbytniego napięcia mięśni. Mój lekarz rodzinny nie odpuszczał i zalecił zrobienie TK ośrodkowego układu nerwowego. Tak więc zrobiłam i wyszło bez zmian . Poszlam do kolejnego neurologa z tym wynikiem a on po wysłuchaniu mnie odrazu wypisał receptę na leki na depresję i nerwice . Później mnie zbadał i kazał wrócić za dwa miesiące . Prosiłam skierowanie na rezonans jednak lekarz powiedział że to nie potrzebne w moim przypadku . Każdy neurolog mówił co innego więc ja już sama nie wiem co mi jest . Niestety nie stac mnie żeby zrobić MR prywatnie a wydaje mi się że w moim przypadku byłby wskazany . Czy mam rację ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
mogą to być bóle napięciowe mięśni, kręgosłup jest też obciążony i mięśnie naciągnięte, wymagana jest relaksacja fizyczna, która pozwoli odprężyć się fizycznie; masaże ciała, hydromasaże, pływalnie, joga - medytacja, pomocna byłaby fizjoterapia; jeśli neurolog stwierdza obciążenie kręgosłupa, to obliguje do skierowania na zabiegi leczniczo - relaksacyjne. Jeśli chciałaby Pani zbadać dokładnie, czy przyczyną jest podłoże psychogenne? W tym celu zalecana jest diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że opisane przez Panią symptomy, są odpowiedzią Pani organizmu na przewlekające się przeciążenie fizyczne oraz psychiczne/mentalne, jak również
towarzyszący temu stres/napięcie psychiczne oraz fizyczne.

Domniemam, że wskazana byłaby dla Pani rehabilitacja, jak również masaże.

Myślę, że pomocne byłyby dla Pani zabiegi krioterapeutyczne, które działają leczniczo w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Pytanie z mojej strony..., a jak jest u Pani z suplementacją?
Chodzi mi o aplikację przede wszystkim "czystego" magnezu, wit. B1, B2, B3, B6, wit. D3, kwasu foliowego oraz selenu?
Niedobory w/w mogą (również) być przyczyną zaprezentowanych przez Panią objawów, jak również mocno obniżonego nastroju (stanu
prodepresyjnego) apatii, drażliwości, obniżenia zdolności koncentracji, zmęczenia oraz bezsenności.

Jestem przekonana, że taka zwyczajna konsultacja/rozmowa z Psychologiem, byłaby dla Pani również pomocna (w ramach NFZ-tu lub prywatnie).

Gdyby miała Pani życzenie takie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0

Witam Panią,
Można udać się jeszcze na badanie neuropsychologiczne. Testy wykonane przez neuropsychologa. Pogłębieniem diagnozy Pani stanu powinna być także konsultacja psychologiczna i/lub psychiatryczna, celem wykluczenia lub stwierdzenia podłoża psychicznego. "Nerwica" to ogólne, mało precyzyjne pojęcie.
Diagnoza powinna być precyzyjna, ze wskazaniem dalszego leczenia.
Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy możliwa jest nerwica natręctw u 25-latki?

Witam. Od kiedy pamiętam choruje na nerwice, będąc dzieckiem nie zdawałam sobie sprawy z tego co mi sie dzieje. Lata szkoły podstawowej mineły mi spokojnie prawdziwy koszmar zaczął sie w gimnazjum. Nie radziłam sobie z atakami lęku żyłam w przeświadczeniu ze umieram i nikt mnie nie rozumie. Kołatania serca, duszności miałam wszystkie objawy chorób jakie można było mieć. Zrobiłam wszystkie badania po tygodniu w szpitalu zostałam wypisana ze wszystkimi dobrymi wynikami. Rodzice zaprowadzili mnie do psychologa który zdiagnozował nerwice lękową. Chodziłam na terapie nauczyłam sie jak z tym żyć juz nie bałam sie wychodzic z domu, miałam spokoj wiele lat az do tego czasu. Ostatnio nerwica wróciła, jednak jest inna niz ta która miałam kiedys. Mam natrętne myśli że musze coś zrobić np pójść cos sprawdzic, wstać, wyjść z domu, oczywiście nie robie tych rzeczy myśle racjonalnie że to bez sensu i wtedy dopada mnie paniczy lęk, lęk przed tym ze czegoś nie zrobie, nie wiem dokladnie jak to opisac, wiem ze to tylko nerwica ze nic mi sie nie stanie ze nic nie musze tylko strasznie utrudnia mi to zycie. Czy to jest nerwica natręctw czy powinnam wrócic na terapie ? Dodam ze nie bralam nigdy zadnych leków regularnie miałam tylko przepisana hydroxyzynum 10 mg w przypadku nagłego lęku
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są
bardzo wysokim poziomem lęku.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują
i dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, nieumiejętność odpoczywania.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska spokój, równowagę wewnętrzną
i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy możliwa jest nerwica u 25-latka?

Witam, ponad pół roku temu zacząłem mieć problemy z żołądkiem, wykryto u mnie helicobacter pyloris, zalecono eradykacje po której jestem i ból żołądka ustał, niestety inne dolegliwości dalej mi dokuczają i czasem się nasilają. Mianowicie chodzi o ból w klatce piersiowej, czasem tak jakby tracę obraz na ułamek sekundy, mam problemy z oddychaniem, napady lęku, nie mogę spać i często budzę się z przyspieszonym biciem serca. Ponadto właśnie często w godzinach wieczornych dochodzi do czegoś takiego, że czuje intensywniej bicie serca (chociaż myślę, że bije w normalnym rytmie) i mam wrażenie że nie mogę zrobić pełnego wydechu. Dzisiaj rano (wróciłem z nocnej zmiany) nie mogłem ziewać, dopiero po kilkunastu minutach mi się udało. Nasilił mi się też ból w klatce (jest to takie ukłucie). Mam stwierdzoną astmę oskrzelową leczoną lekiem wziewnym który biore 2x dziennie ale on na te problemy z oddechem nie pomaga. Do jakiego lekarza się udać? Jak sobie pomóc? Lekarz pierwszego kontaktu powiedział mi że to może być nerwica i biorę jakiś lek 2 razy dziennie, ale to też mam wrażenie że niebardzo pomaga...
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty