Czy możliwe jest przeniesienie HIV poprzez ugryzienie?

Dzień dobry, mam pytanie jakie są szanse zarażenia się HIV od osoby pozytywnej przez ugryzienie szczeniaka. Zabawa ze szczeniakiem skończyła się ugryzieniem w palec , a po chwili poleciała krew. Palec został opatrzony, ale po chwili szczeniak podleciał i ugryzł następną osobę. Czy jest możliwość przeniesienia wirusa gdy nie było widocznej krwi ?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

HIV jest ludzkim wirusem, dlatego zarazić się nim można wyłącznie od człowieka. Sytuacja, którą Pan opisał jest jednak dosyć nietypowa, a kontakt z krwią osoby zakażonej wirusem HIV może doprowadzić do transmisji wirusa.

W przypadku jakiegokolwiek kontaktu z krwią zakażonej osoby, zalecane jest zasięgnięcie porady lekarza. Lekarz może zalecić wykonanie testów na HIV w celu wykluczenia zakażenia, dlatego proszę z nim omówić tę kwestię. Wspomina Pan o braku widocznej krwi, ale być może była to bardzo mała ilość, trudna do zauważenia.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-od-psa-wirusem-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kontakt-z-zakazona-krwia-z-wirusem-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-hiv-poprzez-kontakt-z-krwia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.