Czy możliwe jest takie krwawienie po założeniu spirali?

Witam mam 29 lat, 5 września miałam założona spirale (mirena) od 7 września zaczęłam krwawić, nałożyło się to z oczekiwana miesiączka. Zaznaczam ze zawsze miałam regularne miesiączki trwające maksymalnie do 5dni. Miesiączka teraz trwa już 11dni i jest bardzo bolesna, muszę zażywać kilka razy dziennie ibuprofen zeby być w stanie funkcjonować. Lekarz zalecił tranexamic. Biorę tabletki już 3dzien ale póki co nic się nie zmieniło ani obfitość krwawienia ani bol się nie zmniejszył. Przed spirala próbowałam brać mini pigułki i problem był taki sam ciagle krwawienie. Moje pytanie czy to normalne zeby aż tak długo i boleśnie krwawić po założeniu spirali? Czy powinnam ja wyciągnąć skoro tak zle się czuje czy powinnam dać temu czas?
KOBIETA, 29 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

u wielu kobiet po założeniu spierali antykoncepcyjnej występują zmiany dotyczące długości i intensywności krwawienia, jednak zazwyczaj z czasem wszystko się normuje, ponieważ organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji, proces ten może jednak potrwać nawet kilka miesięcy.

Ból jest reakcją dość indywidualną, jednak wraz z kolejnymi cyklami powinien on zdecydowanie złagodnieć.

Proszę mieć świadomość, że działanie leku Tranexamic może być widoczne dopiero po kilku dniach, dlatego musi Pani zaczekać na efekty.

W przypadku, gdyby jednak krwawienie nie ustępowało i było ono intensywne oraz odczuwałaby Pani silny ból, zalecamy odbycie konsultacji ginekologicznej.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.