Czy możliwe, że infekcja zatrzymała miesiączkę?

Witam, w grudniu 2020 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które brałam 5 lat. Pierwsza miesiączka pojawiła się w lutym po zastosowaniu duphaston. Od tamtego czasu jest brak miesiączki. Tzn były pojedyncze krwawienia. Od kilku dni odczuwam świąd okolic intymnych. Czy to możliwe ze infekcja zatrzymuje miesiączkę ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

infekcja może opóźnić wystąpienie miesiączki, ale raczej nie przez tak długi okres. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że brak miesiączki wynika z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.

Jest to naturalna reakcja organizmu na nagły spadek hormonów, w wyniku czego brak okresu po odstawieniu tabletek może utrzymywać się nawet do sześciu miesięcy. Przydatny może okazać się artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

W Pani przypadku czas ten niedługo mija, więc – jeśli przyczyną jest odstawienie tabletek – miesiączka powinna pojawić się niebawem.

Warto byłoby jednak ten stan skonsultować z ginekologiem, gdyż wtórny brak miesiączki może również wynikać z innych przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne (np. zespół policystycznych jajników), choroby tarczycy, odchudzanie lub nieprawidłowości w budowie macicy. Więcej możliwych przyczyn znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Wspomniany przez Panią świąd okolic intymnych może zwiastować alergię, grzybicę pochwy, choroby weneryczne lub zapalenie pochwy. Ginekolog pomoże Pani znaleźć przyczynę oraz wdroży leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.