Czy możliwe, że mój organizm przystosował się do hormonów?

Witam.Od 33 dni stosuje tabletki antykoncepcyjne Vibin mini.Przyjmuje tabletki dzien w dzien o tej samej godzinie i nie ominelam ani jednej.Jestem w tym bardzo skrupulatna.dodam rowniez ze to pierwsza moja antykoncepcja hormonalna.Krwawienie z odstawienia wystapilo normalnie i po tym jak zaczelam przyjmowac tabletki z nowego blistra zauwazylam ze wystepuje sluz mleczny rzadszy niz normalnie.Przez czas przyjmowania tabletek z pierwszego blistra mialam problemy z suchoscia wiec zdziwilo mnie to, 1.Czy mozliwe ze moj organizm przystosowal sie do hormonow ? 2.Czy wystepuje owulacja (moje obawy sa przez sluz) 3.I czy musze dodatkowo zabezpieczyc sie prezerwatywa przy nastepnym stosunku? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

owszem organizm mógł zdążyć przystosować się do przyjmowanych przez Panią hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych, jednak nie powoduje to osłabienia działania antykoncepcyjnego, a jedynie tolerancję hormonów przez organizm. W czasie zażywania tabletek nie występuje owulacja, jeśli stosuje się je prawidłowo, a występujące krwawienie jest wywołane sztucznie. Powstały śluz, który Pani zauważa, jest jednym z efektów działania tabletek – utrudnia on podróż plemnikom, tabletki go dodatkowo zagęszczają, poza tym odpowiada on za oczyszczanie dróg rodnych oraz nawilżanie pochwy. Podczas prawidłowego stosowania antykoncepcji nie ma potrzeby do stosowania prezerwatyw.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-niehormonalna-metody-mechaniczne-i-naturalne

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-w-zastrzyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.