Czy można leczyć chłoniaka nieziarniczego sterydami?

78 lat, mężczyzna, choroba Alchaimera. Przyjmowane leki: Y..., V... M..., B...Przepisane przez onkologa: M... Rozpoznanie chłoniaka nieziarniczego. Leukocyty 121 tys. Ob 38. Bardzo proszę o szczegółowe wyjaśnienie odpowiedzi. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

O wskazania dotyczące zastosowania danego leku u pacjenta, najlepiej pytać zawsze lekarza prowadzącego. Chłoniaki są niejednorodną grupą nowotworów, a leczenie uzależnione jest m.in. od danego typu chłoniaka oraz stopnia zaawansowania choroby. Sterydy są częścią schematow chemioterapii, stosuje się je także w sytuacjach, kiedy dochodzi do uaktywnienia pewnych mechanizmów autoimmunologicznych, gammapatii monoklonalnej (komórki nowotworowe wydzielają w nadmiarze przeciwciała, które powodują nadmierne zagęszczenie krwi i związane z tym objawy) oraz niemożności zastosowania chemioterapii z powodu zbyt niskich wartości parametrów krwi (czerwone krwinki, płytki krwi).

Pozdrawiam serdecznie