Czy można odstąpić od wykonywania zaleceń zawartych w ulotce?

Biorę tabletki 24+4 i pigułkę numer 21 (trzeci rząd) wzięłam 17 godzin po czasie, w którym zazwyczaj przyjmuję lek. Według ulotki powinnam pominąć tabletki placebo i po zakończeniu brania obecnego opakowania, rozpocząć nowe. Chciałabym jednak przyjąć tabletki normalnie (dokończyć cały blister, łącznie z placebo). Zdaję sobie sprawę, że do końca obecnego blistra konieczne może być skorzystanie z dodatkowych zabezpieczeń. Przez ostatnie 8 dni nie miałam stosunku z partnerem. Czy istnieje ryzyko wystąpienia ciąży, jeżeli postąpię tak, jak opisałam? Obawiam się również wystąpienia krwawień podczas przyjmowania drugiego opakowania. I ostatnie moje pytanie: czy podczas przyjmowania następnego opakowania ochrona będzie pełna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Zalecenia zawarte w ulotce mają na celu ochronę Pani przed niechcianą ciążą. Jeśli mimo to, chce Pani postąpić inaczej niż zaleca producent, oczywiście ma Pani do tego prawo.
Oznacza to jednak brak skutecznego zabezpieczenia aż do 7 tabletki po przerwie. W tym czasie powinna Pani stosować prezerwatywy.