Czy można pojechać na wakacje po przeszczepie nerki?

Witam jestem po przeszczepie nerki i stosuje leczenie immunosupresyjne, chciałbym się dowiedzieć czy mogę w wakacje normalnie wyjść na plażę popływać i stosując krem z wysokim filtrem czy raczej nie powinienem ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

po udanej transplantacji nerka przyjmuje wszystkie funkcje zdrowego narządu w organizmie w ciągu maksymalnie kilku tygodni od przeszczepu, a nierzadko zdarza się, że już w trakcie transplantacji podejmuje pracę. Przyjmowane przez Pana leki immunosupresyjne są konieczne, zwłaszcza na początku Pana życia z nowym narządem, żeby przeszczepiona nerka działała prawidłowo i nie doszło do jej odrzucenia. Nie jest już Pan ograniczony dializami, a stopniowo wprowadzana pod nadzorem lekarza aktywność jest wskazana ze względów zdrowotnych jak i poprawy Pana samopoczucia psychicznego.

W swoim zapytaniu nie zawarł Pan niestety informacji, o tym, kiedy nastąpił przeszczep. Przyjmuje się, że do 6 miesięcy po przeszczepie nie należy wykonywać ćwiczeń napinających mięśni brzucha, jednakże już po 3 miesiącach od transplantacji można zwykle pływać lub podjąć inną aktywność fizyczną, która bardziej nas angażuje fizycznie. Należy przy tym pamiętać, że podjęcie większego wysiłku fizycznego powinno być skonsultowane z lekarzem z zespołu transplantacyjnego. Osoby po udanej transplantacji stosujące wszystkie zalecenia lekarskie, przyjmujące leki immunosupresyjne są w pełni „przywrócone” do normalnego życia.

Wydaje się, że nie ma przeciwwskazań, co do Pana wakacyjnego wyjazdu, jednak proszę pamiętać o konsultacji lekarskiej, aby nie przeforsować organizmu. Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Więcej informacji znajdzie Pan w artykułach pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/zycie-po-przeszczepie-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/przeszczepianie-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-zycie-po-przeszczepie-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.