Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można spożywać alkohol przy zaniku błony śluzowej żołądka?

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Byłam u specjalisty, miałam robione badanie - gastroskopię (ok. 4 mies. temu). Mam zanik błony śluzowej żołądka. Wynik jest następujący: żołądek podatny na rozdymanie, insuflacje. Błona śluzowa trzonu mierne ścieczenie, w antum niezmieniona. Odźwiernik symetryczny drożny. Opuszka XII-cy bez zmian. Lekarz powiedział mi, że to nic groźnego, nie spowoduje to żadnej choroby, szybszej śmierci, mam tylko prowadzić zdrowy tryb życia. Powiedział mi nawet, że mogę spożywać alkohol w małej ilości. Myślę, że się myli, bo czytałam że nie powinnam pić w ogóle.

Czytając różne informacje na ten temat w internecie, nie jestem pewna czy to jest nic groźnego. Nie wiem czy lekarz powiedział mi całą prawdę, bo czytałam, że zanik błony śluzowej to zmiana przedrakowa! Czy powinnam się tym niepokoić. Ostatnio bardzo często boli mnie żołądek i mam wzdęty bardzo brzuch, nie tylko po jedzeniu. Wybieram się jeszcze raz do specjalisty i jeszcze raz chcę zrobić badanie gastroskopowe. Co Pan Doktor myśli na ten temat? Proszę o pomoc!

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Czy wiesz co się dzieje w twoim organizmie, kiedy zjesz jakiś posiłek? Czy wiesz, dlaczego pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Wynik należałoby skonsultować z gastroenterologiem. Nie można ewidentnie powiedzieć, że jest to zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka bez wyniku badania histopatologicznego (nie zostały pobrane wycinki z błony śluzowej żołądka). Warto byłoby więc poddać się ponownie badaniu gastroskopowemu z pobraniem tychże wycinków z błony śluzowej zmienionej patologicznie. Jeśli to zanik śluzówki to też musi być oceniony stopień tego zaniku (są trzy stopnie oceniane przez histopatologów). Dopiero po histopatologicznym rozpoznaniu zaniku śluzówki można ewentualnie wdrożyć jakieś leczenie. Może problem nie tkwi w patologii żołądka (wzdęcie brzucha), ale jelita grubego (do rozważenia kolonoskopia). Dalszym leczeniem powinien zająć się gastroenterolog.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy