Czy można stosować hormon wzrostu w wieku 37 lat?

Witam Państwa,mam 37 lat zapisałem się na siłownie i tak sobie pomyślałem o hormonie wzrostu czy by nie wziąść,a skąd taki pomysł? ponieważ w Ameryce ludzie którzy są po 30 roku zycia (wiadomo hormony już spadają w doł) jak pójdą do lekarza to on bez problemów im przepisuje ten hormon tzw eliksir młodości w niewielkich dawkach oczywiśćie.Czy ja mógłbym zafundować taką kuracje tym hormonem po to zeby czuć się młodziej,większe libido it czywiśćie małe dawki pod kontrolą lekarza chyba nie zaszkodzą

Szanowny Panie,

Obecnie skończył się renesans hormonu wzrostu.Według Światowych Towarzystw Endokrynologicznych zmniejszenie wydzielania hormonu wzrostu w związku ze starzeniem się, nie uzasadnia leczenia GH. W medycynie anty-Aging mówi się o korzystnym wpływie stosowania małych dawek GH na niektóre efekty metaboliczne, skład ciała- mięśnie, kości, skóra, lipidogram itd. GH poprawia także jakość życia. Aczkolwiek należy wziąć pod uwagę negatywne skutki stosowania GH, takie jak ryzyko onkologiczne oraz objawy niepożądane. Ostatnio trwają debaty, czy przypadkiem jego stosowanie nie skraca czasu życia, kiedy jeszcze kilka lat temu mówiono o nim jako o hormonie młodości. Nie wszyscy pacjenci uzyskają korzyść z leczenia, natomiast decyzja kogo leczyć powinna należeć do lekarza, który dokładnie zbada Pacjenta. Przed zastosowaniem GH należy wykonać szereg badań, które wykażą, czy takie leczenie jest wskazane. Nierozsądne korzystanie z tego typu terapii może być bardzo niebezpieczne. Proszę na początek oznaczyć sobie GH i IGF1 - rano we krwi i skontaktować się z se swoim endokrynologiem, który zaleci ew. dodatkowe badania i podejmie decyzję o koniczności lub jej braku suplementacji GH.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz