Czy można stosować siemię lniane lub olej lniany przy guzach hormonozależnych?

Mam na imię Hanna. Jestem po operacji raka piersi 3 st. złośliwości guz hormonozależny. Błagam, odpowiedzcie mi na pytanie, które budzi we mnie mnóstwo wątpliwości. Słyszałam o zbawiennym działaniu siemienia lnianego i oleju lnianego w diecie. Z drugiej strony na ulotce Bioflaxu  i nie tylko tam) wyczytałam , że nie można stosować u osób z guzem hormonozależnym. Jaka jest więc prawda????????? Nie chcę sobie zaszkodzić, a chciałabym pomóc sobie, by choroba nie wróciła.

Szanowna Pani!

Radziłabym zachować dużą ostrożność przy stosowaniu tego typu preparatów. Owszem, aktualnie trwa wiele badań nad stosowaniem substancji pochodzenia roślinnego (m.in. oleju z nasion lnu) w leczeniu, jednakże są na zbyt wczesnym etapie, żeby z jednej strony potwierdzić, że faktycznie wykazują działanie przeciwnowotworowe u ludzi, a jednoczesnie stwierdzić, czy stosowanie ich jest bezpieczne. To ma szczególne znaczenie w przypadku nowotworów hormonozależnych, takich jak m.in. hormonozależny rak piersi, ponieważ wiele leków roślinnych może wykazywać działanie podobne jak estrogeny, czyli potencjalnie zamiast hamować, mogą wspomagać rozrost komórek raka.

Inną stroną medalu jest to, że wiele takich środków może, w sposób nie do końca nam jeszcze znany, zmieniać metabolizm leków stosowanych w leczeniu nowotworów i w ten sposób zmniejszać ich działanie. Należy zwrócić jeszcze uwagę na jedną rzecz - suplementy diety nie podlegają tak ściśle szczegółowej kontroli, jak leki, czyli nie do końca możemy być pewni ich składu i zawartych substancji czynnych.

Podsumowując, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw na dzień dzisiejszy, odradziłabym przyjmowanie tego preparatu w Pani sytuacji.