Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można w ciąży stosować siemię lniane?

Dzień dobry, jestem w 4tc, zjadłam chleb tostowy z siemieniem lnianym, nasionka chrupały mi między zębami, więc na pewno zostały rozgryzione. Później uświadomiłam sobie, że kiedyś obiło mi się o uszy, że siemie ma w sobie enzymy cyjanogenne. Bardzo martwię się o to, czy nie zaszkodziłam tym swojemu dziecku. Proszę o pilną odpowiedź.
KOBIETA, 23 LAT 6 miesięcy temu

Planowanie ciąży a palenie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

cyjanowodór w postaci glikozydów cyjanogennych występuje w przyrodzie w pestkach wielu roślin – m.in. w pestkach moreli (jako słynna już amigdalina), wiśni, jabłek czy właśnie siemienia lnianego. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/amigdalina-tani-zabojca-nowotworow-czy-wiesz-w-czym-sie-znajduje.

Jednak zarówno jego ilość nie stanowi żadnego zagrożenia, jak i eliminuje je sposób, w jaki spożywamy nasiona lnu. Cyjanowodór nie zostanie wytworzony w przypadku zjedzenia całych nasion lnu (nie są trawione w przewodzie pokarmowym) oraz nasion lnu po obróbce cieplnej (powyżej 42 stopni Celsjusza).

Dlatego nie ma Pani powodu do obaw i śmiało może Pani włączyć siemię lniane do codziennej diety. Jest szczególnie polecane ciężarnym z uwagi na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma także zbawienny wpływ na perystaltykę jelit, która w okresie ciąży mocno zwalnia. Picie naparu z siemienia lnianego reguluje rytm pracy jelit i ułatwia wypróżnienie, co jest wsparciem w profilaktyce hemoroidów.

Więcej informacji na temat siemienia lnianego odnajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/wlasciwosci-siemienia-lnianego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy