Czy można tak łączyć Xanax?

Witam. Od pewnego czasu przyjmuje lek Xanax ale również do tego popijalam dość mocno alkohol. Od prawie tygodnia w ogóle nie pije a dziś po raz pierwszy przyjelam dawkę Anticolu, pół tabletki rano. Po czasie poczułam stan lękowy więc sięgnęłam po Xanax. Łącznie wzięłam 1,5mg. Dziś cały dzień przeleżałam w łóżku, wstając tylko do toalety czy zrobić obiad. Jednak teraz wieczorem leżąc z ciekawości zmierzyłam sobie tętno i raz spadło aż do 56. Czy powinnam się tym martwić? Czy nie powinnam przyjmować tych leków razem? Na ulotce nie było nic wspominane o aplrozamie.
KOBIETA, 27 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim nie powinna Pani łączyć z leków z alkoholem. To niebezpieczne i może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych.

Jeśli zaś chodzi o wymienione przez Panią leki, a więc Xanax oraz Anticol, to między nimi może dochodzić do interakcji. Na skutek łączenia wyżej wymienionych leków może dojść do wzrostu stężenia alprazolamu (substancji czynnej leku Xanax) w surowicy krwi. W obecnej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym w tej sprawie, informując go jednocześnie o samopoczuciu po połączeniu tych preparatów.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-konsekwencje-zazycia-antikol-i-picia-alkoholu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-bole-glowy-po-anticolu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-laczyc-miravil-i-xanax.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.