Czy od preparatu Xanax można się uzależnić?

Witam, chciałbym zapytać o lek Xanax, czy stosując go 3 razy w tygodniu w dawce 0,50 mg można się uzależnić ?

Jak podaje baza leków:
"Długotrwałe przyjmowanie alprazolamu bądź przyjmowanie go w dużych dawkach wiąże się z ryzykiem uzależnienia psychicznego i fizycznego".

Więc lepiej może odstawić korzystając ze wsparcia psychoterpeutycznego ?

Pozdrawiam miło

Tak, uzależnia. Xanax zawiera alprazolam, pochodną benzodiazepiny. Należy go stosowac ściśle według wskazań lekarza.

Długotrwałe i częste stosowanie prowadzi do uzależnienia.

Więcej o benzodiazepinach mozna przeczytac pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-benzodiazepin

Jęsli jest Pan zaniepokojony prosze skonsultować się z lekarzem, który Xanax przepisał.

Pozdrawiam

Edyta Szafran, terapeuta uzależnień
edyta,szafran@vp.pl