Czy można tak stosować srebro koloidalne?

Witam czy srebro koloidalne zabija miejscowo takie bakterie jak staphylococcus aureus i Eshericha coli ? I czy można stosować profilaktycznie aby nie dostawać często infekcji ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

srebro koloidalne, o które Pan pyta to produkt farmaceutyczny, stworzony przez zawieszenie niewielkich cząsteczek srebra połączonych z białkiem lub żelatyną w płynie. Srebro koloidalne, zwane również nanosrebrem, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nanosrebro wykorzystywane jest w dermatologii - w przypadku trudno gojących się ran oraz oparzeń. Zdarza się, że lekarze wykorzystują ten preparat do leczenia trądziku, łuszczycy, a także egzemy. Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty jest bakterią, która jest bardzo inwazyjna i szybko rozprzestrzeniająca się, oraz bardzo trudno ją zwalczyć. Najczęściej w leczeniu zakażeniem gronkowcem stosuje się odpowiednio dobraną antybiotykoterapię. Skuteczne zwalczenie gronkowca złocistego nanosrebrem zostało zaobserwowane tylko w warunkach laboratoryjnych. Z kolei Eshericha coli czyli pałeczka okrężnicy, o którą również Pan pyta jest stosunkowo niegroźną bakterią, wchodzącą w skład flory fizjologicznej człowieka, jednakże niektóre gatunki bakterii są w stanie wywołać chorobę, zwykle infekcję przewodu pokarmowego objawiającą się biegunką, zakażeniem układu moczowego lub też zakażeniem opon mózgowo-rdzeniowych. W sprzyjających warunkach „fizjologiczna” Escherichia coli może spowodować zakażenie innych narządów, m.in. dróg żółciowych czy układu oddechowego. Aby uniknąć zakażenia pałeczką okrężnicy, należy dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety lub po zmianie pieluch, jak również przed przyrządzaniem posiłków, po kontakcie ze zwierzętami. Wracając do srebra koloidalnego, to jako preparat medyczny może pomagać w odbudowie tkanek miękkich i poprawiać odporność skóry na grzyby, bakterie i wirusy. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie stosowania takich produktów należy zachować szczególną ostrożność i umiar, ponieważ skóra zaczyna we wzmożony sposób wydzielać zanieczyszczenia, co może czasowo doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Opinie dotyczące srebra koloidalnego są podzielone, ponieważ jedni uważają, że preparat ten jest niezdrowy oraz niebezpieczny, a inni, że przynosi wiele korzystnych efektów i może być lekiem na różne dolegliwości. W rzeczywistości nanosrebro może być stosowane tylko w umiarkowanych ilościach, ponieważ wykazuje także skutki uboczne. Coraz więcej badań wskazuje na to, że srebro koloidalne może być bardzo groźnym preparatem, ponieważ wiąże się z nadmiernym gromadzeniem jonów srebra w narządach wewnętrznych i błonach śluzowych. Skutkiem ubocznym jest srebrzyca, a jej objawy pojawiają się po około 6 -12 miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Pierwszym, bardzo charakterystycznym symptomem jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł, a także zmiana koloru skóry i paznokci. Niestety srebrzyca to schorzenie trwałe i właściwie nieuleczalne, ponieważ dotychczas nie znaleziono leku. Srebro koloidalne może także powodować inne negatywne konsekwencje, na przykład choroby nerek i wątroby, zaburzenia wzroku oraz może powodować uczulenia, objawiające się wysypką i nadwrażliwością różnych okolic ciała.

Preparaty dostępne w aptekach należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, a także skontaktować się z lekarzem, w razie jakichkolwiek wątpliwości. Srebro koloidalne w małych dawkach może mieć korzystne działanie, przede wszystkim na skórę zewnętrzną, jednak konieczne jest zachowanie umiaru.

Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/srebro-koloidalne

https://portal.abczdrowie.pl/zastosowanie-srebra-koloidalnego

https://zdrowie.parenting.pl/srebro-koloidalne-czy-wroci-do-lask

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.