Czy można w ten sposób przenieść nowotwór?

Mój znajomy ma przerzuty nowotworowe w brzuchu. Podając mu insulinę właśnie w brzuch lekko ukulam się penem. Czy mogłam w ten sposób przenieść sobie komórki nowotworowe? Bardzo proszę o informację
KOBIETA, 40 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy, że zaistniała sytuacja może wzbudzić niepokój. Niemniej jednak, przeniesienie komórek nowotworowych przez ukłucie igłą związane z podaniem insuliny jest bardzo mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe. Komórki nowotworowe nie przenoszą się przez krew ani inne płyny ustrojowe. Nowotwory nie są zaliczane do chorób zakaźnych. Mają one uwarunkowanie w dużej mierze genetyczne, ale także na ich rozwój ma bardzo duży wpływ środowisko zewnętrzne oraz prowadzony styl życia.

Z pewnością niektóre zachowania przyspieszają nowotworzenie: np. palenie papierosów, stosowanie używek czy praca w warunkach szkodliwych, np związana z ekspozycją na promieniowanie. Można jednak być pewnym, że zakłucie penem nie spowoduje przeniesienia komórek na drugą osobę. Dlatego też można spać spokojnie.

Warto pamiętać jednak o zachowaniu zasad higieny w każdej sytuacji, ponieważ dla osób chorujących na nowotwór każde zakażenie jest groźne. Jeżeli obawy co do zaistniałej sytuacji dalej będą silne, to warto porozmawiać o tym z lekarzem, chociażby pierwszego kontaktu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choruja-i-umieraja-coraz-czesciej-co-czwarty-zdiagnozowany-ma-juz-przerzuty

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-prawidlowo-wykonywac-wstrzykniecia-insuliny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.