Czy można wrócić do leczenia po nawrocie nerwicy?

Witam, mam 32 lata, dwa lata temu miałem problem z nerwicą. W tym czasie przeszedłem masę badan medycznych głównie kardiologicznych i neurologicznych ale nie tylko. Po badaniach trafiłem d psychiatry stwierdził nerwice i przepisał depralin najniższa dawke 5 mg a później 10mg pomogło. po około roku przestałem brać tabletki. Moje pytanie brzmi czy mogę wrócić do tego leczenia. Bo nerwica wróciła:(. Wiem , że najlepsza jest psychoterapia, ale najpierw musze uspokoić objawy aby móc skorzystać

Dzień Dobry Panu,

Ucieszyło mnie, że ma Pan na uwadze podjęcie psychoterapii, bo jak sam Pan wie jest skuteczna i nie ma skutków ubocznych.

Powrót do leczenia farmakologicznego jest możliwy - jednak proszę to skonsultować z lekarzem, który Pana prowadził.

Życzę Panu tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry.
Odpowiadając na Pana pytania - oczywiście może Pan wrócić do farmakoterapii, jeśli jest taka potrzeba.
Jak Pan jednak zauważył, po odstawieniu leków problemy powróciły. Leki służą usuwaniu objawów nerwicy, a sposobem na rozprawienie się z nią rzeczywiście może być psychoterapia, która pomoże Panu zrozumieć źródło problemów i uporanie się z nimi.

Każdy oczywiście sam musi zadecydować, którą metody pomocy wybiera, ale sugeruję wizytę u psychiatry i równocześnie rozpoczęcie psychoterapii.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/

Witam Pana
Nieleczona nerwica cały czas postępuje
i prowadzi do nasilania się objawów
oraz pogarszania się stanu zdrowia
psychicznego
i fizycznego.
Przede wszystkim utrudnia normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie.
Dlatego dobrze, że podjął Pan decyzję o leczeniu.
Proszę jednak pamiętać, że leczenie
farmakologiczne nie leczy nerwicy
i nie rozwiązuje Pana problemów,
jedynie tłumi objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie antydepresantów o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk.
W terapii nerwicy oraz jej konsekwencji,
najlepiej sprawdza się leczenie
farmakologiczne połączone z psychoterapią.
Jednak skuteczną i często wystarczającą formą
leczenia nerwicy jest psychoterapia.
Jeżeli chce Pan skutecznie pozbyć się
problemu i wyleczyć z nerwicy, to zachęcam
do skorzystania z psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie