Czy można zajść w ciążę, jak się ma podwiązane jajniki?

5 lat temu podwiązałam sobie jajniki, bo myślałam, że nie będę chciała mieć więcej dzieci. Niestety, zmieniło się to i teraz pragnę mieć dziecko. Czy jest jakaś możliwość, żebym mogła zajść w ciążę ? Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź. Pragnę mieć dziecko. Co mam zrobić???

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

W niektórych przypadkach operacja sterylizacji u kobiety jest odwracalna. Szczególnie, jeśli zabieg polegał na zaklipsowaniu (a nie przecięciu) jajowodów. Nie potrafię powiedzieć, jak duże ma Pani szanse na powodzenie takiego zabiegu, ponieważ sterylizacja nie jest procedurą wykonywaną w Polsce (jest nielegalna, grozi za nią lekarzowi kara więzienia). Jeśli Pani lekarz, po analizie Pani przypadku, stwierdzi, że szanse powodzenia są niewielkie, to będzie Pani mogła starać się o zapłodnienie drogą in vitro.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!