Antykoncepcja u mężczyzn

Wiem, że to forum dla kobiet, ale mam pytanie, czy podwiązanie nasieniowodów u mężczyzn zapewnia 100% antykoncepcję i czy jest to odwracalne? Czy może nie, tak jak w przypadku kobiet, podwiązanie jajników jest nieodwracalne. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wazektomia jest z zasady wybierana przez mężczyzn, którzy nie chcą już nigdy płodzić dzieci (skuteczność antykoncepcyjna - 99%). Operacje mające na celu odwrócenie skutków tego zabiegu są skuteczne tylko w ok. 1/3 przypadków. Również sterylizacja u kobiety może być odwrócona tylko w niektórych przypadkach (największa szansa istnieje, jeśli jajowody były tylko zaklipsowane, bez przerywania ich ciągłości). Zarówno sterylizacja kobiety, jaki i mężczyzny, ze wskazań antykoncepcyjnych, jest w Polsce zabronione (grozi za nią lekarzowi wiele lat więzienia).

Pozdrawiam!