Czy można zastosować tabletkę 72h po przy zakrzepicy?

Czy mając zakrzepice w początkowym stadium można zastosować antykoncepcje 72h po? Stosuje obecnie prezerwatywy i chciałabym wiedzieć czy jeżeli pęknie mogę zastosować tabletkę po? Mam jeszcze jedno pytanie czy warto jest stosować prócz prezerwatyw globulki plemnikobójcze? Czy w razie pęknięcia prezerwatywy ochronią mnie przed ciążą?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Obecność zaburzeń zakrzepowo-zatorowych jest przeciwwskazaniem do zastosowania antykoncepcji awaryjnej. Jeśli taki stan został u Pani potwierdzony dokładnym badaniem fizykalnym a także badaniami dodatkowymi (D-dimery oraz USG z testem uciskowym) to stosowanie tabletki "72 po" może wiązać się z dalszym rozwojem choroby. Dlatego należy dążyć do łączenia niehormonalnych metod antykoncepcyjnych w celu maksymalnego zwiększenia ich skuteczności antykoncepcyjnej.
Stosowanie globulek ze środkiem plemnikobójczym powinno zwiększyć skuteczność prezerwatywy. Jednakże dodatkowo proponuję rozważyć stosowanie metody termiczno-objawowej wówczas prawdopodobieństwo zapłodnienia w sytuacji, gdy prezerwatywa zawiedzie będzie minimalne.

Redakcja abcZdrowie.pl