Czy można zażywać Lorafen bez obawy o uzależnienie?

Witam. Leczę się na nadciśnienie i regularnie przyjmuję tabletki. Strach o swoje zdrowie spowodował u mnie stany lękowe. Karetka dwa razy zabrała mnie do psychiatry, który przepisał mi hydroksycynę i zalecił terapię na nerwicę lękową, którą zdiagnozował. Hydroksycyna nie działała, więc poszedłem do mojego lekarza po inne leki. Przepisał mi axyvein oraz lorafen. Axyvein biorę codziennie, ale to nie jest lek, który działa od razu, A na efekty trzeba czekać. Lorafen jednak działa od razu i bardzo.mi pomaga. Lekarz kazał go brać tylko doraźnie ponieważ silnie uzaleznia. Doraźnie to dla mnie niestety codziennie. Od 7 dni biorę go w sporych ilościach, czasami jedna tabletka 2,5 mg na dobę, czasami półtora, a mój maks to dwie i pół tabletki na dobę. Boję się że szybko się uzależnie ponieważ czytałem o tym leku mnóstwo niepochlebnych opinii. Terapie zaczynam za 5 dni, bez lorafenu moje lęki nie dają mi żyć. Czy mogę brać lorafen w takich ilościach przez miesiąc? Nie chce się uzależnić ale mam dość mocną wolę i skonczylbym to brać wtedy kiedy trzeba. Czy mogę do czasu tego spotkania z psychiatra (za 5 dni) brać ten lorafen w sporych dawkach a potem poprosić go o coś innego? Afobam nie działa, propronalol nie działa.... czy mogę zażywać lorafen przez dwa tygodnie bez obawy o uzależnienie? Słyszałem że uzaleznia po miesiącu dopiero. Pozdrawiam.

Jednak to o czym bardziej chciałam napisać, to terapia - nie jestem pewna, ale zrozumiałam, że pisze Pan o "terapii" mając na myśli spotkanie z lekarzem psychiatrą. Taka wizyta nie jest psychoterapią, chyba że lekarze jest również terapeutą i oprócz leczenia farmakologicznego prowadzi z Panem sesję psychoterapii (?). Jeśli nie, to proszę nie mylić wizyty lekarskiej z psychoterapią. Panu, oprócz lekarza, jest b.potrzebna terapia, to co Pan opisuje przeżywa wielu ludzi i same leki nie wystarczą, bo nie rozwiążą problemu tylko ew.wyciszą objawy/lęki. Potrzebuje Pan zająć się swoim zdrowiem psychicznym i emocjonalnym, a do tego przyda się terapeuta. Pozdrawiam i życzę poprawy samopoczucia. Proszę uwierzyć, że można z tego wyjść i czuć się dużo lepiej.

Witam Pana,
Nie wolno przekraczać zaleconych dawek lorafenu, ponieważ
nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić
Pana zdrowiu, a nawet życiu.
Lorafen jest wskazany tylko do doraźnego i krótkotrwałego stosowania.
Leczenie powinno trwać możliwie krótko, ze względu na bardzo duże
niebezpieczeństwo wystąpienia uzależnienia fizycznego,
psychicznego i tolerancji na lek - następuje przyzwyczajenie
i zachodzi konieczność przyjmowania coraz większych dawek leku.
Poniżej zamieszczam link do ulotki tego leku:
https://bazalekow.mp.pl/lek/37155,Lorafen-drazetki
Jeżeli odczuwane objawy są szczególnie uciążliwe,
wtedy doraźnie stosuje się środki farmakologiczne.
Powinien też Pan wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
sprawia, że lęki i inne dolegliwości stają się wprawdzie łatwiejsze
do zniesienia, jednak środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń
lękowych i nie rozwiązują Pana problemów, jedynie tłumią objawy.
Podstawową i często wystarczającą formą leczenia zaburzeń lękowych
jest odpowiednio dopasowana psychoterapia.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę lękową
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl