Czy można zmusić mamę do dializ?

Moja mama (84 lata), ostra niewydolność nerek (kreatynina 25,7; mocznik 560). W tej chwili po 2 miesiącach dializ kreatynina 6,5. Dodatkowo osteoporoza dość zaawansowana. Dojazdy na dializy sprawiają jej wielki ból, bo droga dziurawa i trzęsie. Niestety moja mama podjęła decyzję, że zaprzestanie dializ i oświadczyła to w stacji dializ. Proszę mi powiedzieć czego mam się teraz spodziewać. Jak mam się nią teraz opiekować? I jakie zmiany może spowodować jej decyzja? Może spróbować, nie wiem - ubezwłasnowolnić i zmuszać dalej do dializ?

Witam serdecznie!

Jeżeli Mama nie wyraża zgody na dializy, a jest w pełni świadoma konsekwencji swojej decyzji i nie występują u niej zaburzenia poznawcze, to niestety należy tą decyzję uszanować. Trudno bez możliwości zbadania pacjenta, dokładnego zebrania wywiadu i w tym wypadku wnikliwej oceny wyników badań dodatkowych określić co dalej. Nie napisała Pani czy Mama ma jeszcze własną diurezę czy nie (czy oddaje mocz i w jakiej ilości?). Jeżeli nerki zupełnie nie pracują to niestety spodziewać sie można nawrotu wzrostu kreatyniny i mocznika, zatrzymania płynów w organizmie, a co za tym idzie objawów mocznicy. Mam będzie się skarżyła na nudności, osłabienie, mogą wystąpić bóle głowy i brzucha, wymioty, śpiączka. Proszę jeszcze raz spróbować porozmawiać z Mamą, najlepiej aby rozmowę taką odbył również lekarz dializujący Mamę w ośrodku dializ. Również Pani powinna z lekarzem prowadzącym porozmawiać.

Pozdrawiam