Czy można zmusić osobę do podjęcia leczenia?

Dzień dobry W mojej rodzinie mam schizofrenika, który nie chce podejmować leczenia. Schizofrenia ujawniła się bardzo późno - mężczyzna do 40 roku życia funkcjonował normalnie, następnie nagle ujawnił się epizod psychotyczny - był hospitalizowany, jednak nie wyraża chęci kontynuacji leczenia. Odgraza się że odbierze sobie życie, jeśli znowu zostanie przyjęty na oddział psychiatryczny. Mężczyzna nie posiada rodzeństwa, rodzice zmarli, na co dzień opiekuje się nim jego partnerka (bez związku małżeńskiego). Pomiedzy epizodami mężczyzna funkcjonuje w miarę normalnie, pracuje. Jakie podjąć kroki, czy można zmusić do podjęcia leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety w przypadku schizofrenii niechęć do leczenia jest stosunkowo częsta. Nierzadko pacjent jest przekonany o swoim zdrowiu psychicznym, a dodatkowo może tkwić w nim silne przekonanie o tym, że inni (w domyśle: rodzina, znajomi, lekarze) chcą go skrzywdzić, podając leki, wmawiają mu chorobę, bo mają w tym cel itd. Tego typu zaburzone odbieranie rzeczywistości, zwidy, omamy są wpisane w obraz choroby, jaką jest schizofrenia. Więcej na temat schorzenia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-rzecz-o-rozszczepieniu-umyslu.

Niestety nie sposób dorosłej osoby leczyć bez jej zgody – wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjent zostaje ubezwłasnowolniony wyrokiem sądowym, gdyż jego choroba stanowi zagrożenie dla niego lub innych osób. Wyczerpująco odpowiadają na to pytanie nasi eksperci pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pomoc-osobie-ze-schizofrenia-ktora-nie-przyjmuje-lekow.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia-nie-musi-byc-wyrokiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.