Pomoc osobie ze schizofrenią, która nie przyjmuje leków

Witam. Problem schizofrenii mnie bezpośrednio nie dotyczy, ale znam osobę, której bym chciała pomóc, ale kompletnie nie wiem jak. Chory, o którym mowa nie przyjmuje leków, mimo przepisu lekarza. Czy i w jaki sposób można go nakłonić do brania leków?, czy trzeba jednak wystąpić do sądu o poddanie go przymusowemu leczeniu?. Może są inne sposoby leczenia tej choroby, a jeśli tak, to proszę o informacje na ten temat. POZDRAWIAM.
ponad rok temu

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Niestety nie można nikogo zmusić do leczenia się. To wybór każdego z osobną. Choć często by się chciało komuś pomoc. Można tylko próbować kogoś namówić, przekonać, pokazać wady i zalety. Tak zwanemu przymusowemu leczeniu można podać tylko i wyłącznie osobę, która bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu swojemu lub innych. Czyli w przypadku schizofrenii np. gdy jest w tak silnej psychozie, że może kogoś zranić lub sama wyskoczyć przez okno. Nawet gdy ma silne objawy, ale nie zagraża nikomu to nie można zastosować przymusu leczenia. Gdy przymus był stosowany a chory przestaje zagrażać i nie zgadza się na leczenie to również przestaje się go leczyć, czasem do kolejnego zagrożenia. Pozostaje więc tylko próba rozmowy, przekonywania i tutaj też nie ma żadnego triku, który jest skuteczny. Można rozmawiać z lekarzem psychiatra i ewentualnie z nim wymyślać strategię. W leczeniu schizofrenii farmakoterapia jest podstawową górna leczenia. Życzę powodzenia.
Beata Szymik

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Osoby z rozpoznaniem schizofrenii, mogą korzystać również z psychoterapii, pracy z całą rodziną, terapii grupowej i inny form pomocy. Zazwyczaj jednak, ta pomoc nie jest efektywna, jeżeli nie przyjmują leków, przynajmniej przez pewien czas.
Czasami udaje się przy współpracy rodziny, np. dodawać leki do posiłków, jednak jest to zawsze ryzykowne rozwiązanie. Czasami pozostaje po prostu postawić chorego przed wyborem - albo bierze leki dobrowolnie, albo będzie to nakazane sądowo.

Dzień dobry,
Aktualnie bardzo ciężko jest uzyskać zgodę na przymusowe leczenie zgodnie z polskim prawem. Jednak jeśli jest Pani bliską rodziną tej osoby może Pani spróbować. Niestety nie ma innych sposobów leczenia tej choroby poza długotrwałymi regularnymi interwencjami specjalistów. Polecam Pani grupy wsparcia dla osób żyjących z osobami cierpiącymi na schizofrenię. Przeważnie są prowadzone przy oddziałach psychiatrycznych.
Pozdrawiam
Daniel Filipek