Czy mój brat cierpi na schizofrenię paranoidalną?

Mój brat prawdopodobnie cierpi na schizofrenia paranoidalna.slysz głosy,wypełnia misje ,ostatnio mówił że kazali mu skakać z mostu do kanału i to przepłynąć dwa razy.rozmawia ż nasa i twierdzi że oni znają jego myśli i patrzą jego oczyma. Po tym jak to wrzuciłam rok temu ż domu w obawie że coś zrobi nam lub wspollokatorom w grudniu wybił nam okno i szybę w aucie w lutym pozwoliłam mu wrócić teraz ż pełna świadomością znów to wrzuciłam chorego bo nie mam sił ,on nie chce się leczyć,było coraz

Witam,

opisane przez Panią faktycznie mogą sugerować schizofrenię paranoidalną. Należałoby wykluczyć jednak również inne jednostki chorobowe (np. następstwa związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych).
W przypadku podejrzenia choroby psychicznej przy braku zgody chorego istnieją 2 opcje nakłonienia do leczenia:
-w sytuacji gdy bezpośrednio zagraża swojemu życiu lub zdrowiu i życiu innych- art 23 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (leczenie bez zgody pacjenta w trybie pilnym)
-jeśli nie ma zagrożenia życia lub zdrowia tryb wnioskowy (art 29 powyższej ustawy)- gdzie rodzina może złożyć wniosek do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania o wydanie postanowienia o leczeniu przymusowym.
Link do ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=AAEBAC3D0FCBDBEB2DE04C15B2A4F0BC?id=WDU19941110535&type=3

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam, objawy wskazują na zaburzenia psychiczne, ze spektrum schizofrenii. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego dopuszcza szczególne sytuacje, gdy do leczenia chorego może dojść bez jego zgody, jednak decyzja taka jest dla chorego bardzo trudnym doświadczeniem, pozbawianiem wolności, samostanowienia. Według ustawy osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Przesyłam link do artykułu w którym znajdzie Pani wskazówki co do postępowania w tej sytuacji: http://online.synapsis.pl/Co-robic-gdy-bliska-chora-psychicznie-osoba-nie-chce-sie-leczyc/ Proszę skorzystać z konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, jakie są możliwości i formy pomocy z których mogą Państwo skorzystać.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl