Jak pomóc osobie chorej na schizofrenię?

Witam. Moja mama ma 40 lat i od około 20 lat choruje na schizofrenię paranoidalną. Była już w szpitalu i przyjmowała leki. Z tego co wiem z polecenia lekarza przestała je przyjmować, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne. Jej obecny stan polega na tym, iż dużo śpi, bardzo mało je, mówi sama do siebie, jest nieobecna i nie interesują ją sprawy domowe. Chciałabym jej pomóc i wysłać na leczenie, ale każda wzmianka o wizycie u lekarza lub mówieni,e że jest chora kończy się tylko jej krzykiem, że to nie prawda. Nie wiem, co mam robić. Czy możliwe jest zawiadomienie pogotowia, które zabrałoby ją na leczenie? Wiem, że potrzeba jest zgoda takiego pacjenta, ale w tym stanie może mogliby ją zabrać i przynajmniej podleczyć do momentu, aż będzie sobie zdawać sprawę z własnej choroby? Proszę bardzo o pomoc.
ponad rok temu

Schizofrenia paranoidalna jest schorzeniem, które często wymaga stałego przyjmowania leków, tym bardziej, jeśli w jej przebiegu były nawroty. Niestety, pacjenci bardzo czesto przerywają zalecone leczenie, modyfikują dawki, co prowadzi do nawrotu choroby lub jej zaostrzenia.

Jeżeli chory nie chce podjać leczenia, a ma ku temu wskazania, zastosowanie znajduje tu Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego art.23, ewentualnie art. 25.

Art. 23. 1. Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy,
gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Drastyczne ograniczanie przyjmowania pokarmów, zaniedbywanie swego zdrowia można uznać za zachowania zagrażające życiu pacjenta. Również zachowania świadczące o przeżywaniu doznań psychotycznych moga być podstawą do przewiezienia chorego przez pogotowie ratunkowe do oddziału psychiatrycznego, gdzie lekarz określi ewentualnie wskazania do przyjęcia bez zgody.