Witam,
wystąpienie myśli i sprecyzowanych zamiarów samobójczych wynikających z choroby psychicznej są wskazaniem do jak najszybszego zgłoszenia się do psychiatry a nawet konsultacji psychiatrycznej w trybie pilnym na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego. Sytuacja wymaga pilnej interwencji psychiatrycznej a nawet hospitalizacji.
W przypadku, gdy pacjent nie wyraża zgody na leczenie i przyjęcie do szpitala istnieją nawet przesłanki do zastosowania art 23 ust o ochronie zdrowia psychicznego i leczenia bez jego zgody.
art 23:
1.Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.
2. O przyjęciu do szpitala osoby, o której mowa w ust. 1, postanawia lekarz wyznaczony do tej czynności po osobistym jej zbadaniu i zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza psychiatry albo psychologa.
3. Lekarz, o którym mowa w ust. 2, jest obowiązany wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez zgody i poinformować go o jego prawach.
4. Przyjęcie do szpitala, o którym mowa w ust. 1, wymaga zatwierdzenia przez ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia. Kierownik szpitala zawiadamia o powyższym sąd opiekuńczy miejsca siedziby szpitala w ciągu 72 godzin od chwili przyjęcia.
pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Dzień dobry. Proszę poszukać wsparcia u specjalisty psychologa/interwenta kryzysowego, który udzieli Pani właściwe wskazówki jak reagować w tym konkretnym przypadku. Zależnie od sytuacji sposoby działania są inne. Warto doraźnie, jeśli to możliwe, poinformować kogoś z bezpośredniego otoczenia Pani przyjaciela o takim zagrożeniu, by osoba/osoby przebywające z nim na co dzień mogły zapobiec ewentualnej próbie samobójczej. Ważne, by trafił jak najszybciej pod opiekę specjalisty, nie tylko leczącego farmakologicznie, ale takiego, który dostarczy wsparcia terapeutycznego. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Urojenia związane z wiarą – odpowiada Mgr Marta Żak
- Jak wygląda procedura umieszczania w szpitalu osoby chorej, która nie chce poddać się leczeniu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak pomóc osobie chorej na schozofrenię paranoidalną z psychozą? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Problem z osobą mającą chorobę afektywną dwubiegunową – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak namówić do leczenia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Depresja u ojca, który nie chce się leczyć - co robić? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Leczenie przymusowe dla dorosłej osoby – odpowiada Lek. Grzegorz Jabłoński
- Co ma robić rodzina po próbie samobójczej bliskiej osoby? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak pomóc komuś, kto odmawia pomocy? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak pomóc osobie chorej na schizofrenię? – odpowiada Lek. Bertrand Janota