Jak pomóc przyjacielowi, który planuje samobójstwo?

Witam..moj przyjaciel chce popełnić samobójstwo bo bardzo choruje psychicznie. zamierz przedawkować tramal i metaamfetamine...czy czeka go bolesna śmierć? Prosze o odpowiedz

Witam,

wystąpienie myśli i sprecyzowanych zamiarów samobójczych wynikających z choroby psychicznej są wskazaniem do jak najszybszego zgłoszenia się do psychiatry a nawet konsultacji psychiatrycznej w trybie pilnym na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego. Sytuacja wymaga pilnej interwencji psychiatrycznej a nawet hospitalizacji.
W przypadku, gdy pacjent nie wyraża zgody na leczenie i przyjęcie do szpitala istnieją nawet przesłanki do zastosowania art 23 ust o ochronie zdrowia psychicznego i leczenia bez jego zgody.
art 23:
1.Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.
2. O przyjęciu do szpitala osoby, o której mowa w ust. 1, postanawia lekarz wyznaczony do tej czynności po osobistym jej zbadaniu i zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza psychiatry albo psychologa.
3. Lekarz, o którym mowa w ust. 2, jest obowiązany wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez zgody i poinformować go o jego prawach.
4. Przyjęcie do szpitala, o którym mowa w ust. 1, wymaga zatwierdzenia przez ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia. Kierownik szpitala zawiadamia o powyższym sąd opiekuńczy miejsca siedziby szpitala w ciągu 72 godzin od chwili przyjęcia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry. Proszę poszukać wsparcia u specjalisty psychologa/interwenta kryzysowego, który udzieli Pani właściwe wskazówki jak reagować w tym konkretnym przypadku. Zależnie od sytuacji sposoby działania są inne. Warto doraźnie, jeśli to możliwe, poinformować kogoś z bezpośredniego otoczenia Pani przyjaciela o takim zagrożeniu, by osoba/osoby przebywające z nim na co dzień mogły zapobiec ewentualnej próbie samobójczej. Ważne, by trafił jak najszybciej pod opiekę specjalisty, nie tylko leczącego farmakologicznie, ale takiego, który dostarczy wsparcia terapeutycznego. Pozdrawiam.