Odmawianie leków przez schizofreniczkę

moja mama schizofreniczka od 15 lat, odmawia co jakis czas przyjmowania leków, byla w szpitalu ok 8 razy, srednio raz w roku. W tej chwili ma 58 lat. Jak nakłonić ją do leczenia. Kiedy prosi sie ją o pilnowaniu leków, działa to na nią jak płachta na byka, kiedy jest juz chora nie sposób ją uswiadomic ze krzywdzi rodzinę bo nie przyjmuje leków, oskarża wszystkich, ma paranoje. Chcialam zaproponowac jej jakąś ksiązke, zeby czytając ją zrozumiala jak jej choroba niszczy rodzine.

Witam!
Chorzy na schizofrenię często odmawiają przyjmowania leków, warto dowiedzieć się czemu pani mama nie chce ich przyjmować, być może towarzyszą temu urojenia, że np. leki ją trują, warto je znać. Pomocna bywa także psychoedukacja w zakresie działania leków. Ważne jest też to czy ktoś podaje osobie chorej leki, a jeśli tak to czy jest to osoba obdarzona zaufaniem przez chorego. Stosunek do leków i do leczenia często odzwierciedla u chorego na schizofrenię lęk przed światem i ludźmi, którzy w wyobrażeniu chorego i jego urojeniach mogą czyhać na jego życie.

Jeśli chodzi o książki, które mogłyby być pomocne dla Pani oraz dla pani mamy to:

Życie ze schizofrenią. Poradnik dla rodzin
Mueser Kim T.

Schizofrenia
Antoni Kępiński

Pozdrawiam.

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

W przebiegu zaburzeń psychotycznych często zdarzają się opisane przez Panią zachowania. Odmowie przyjmowania leków towarzyszą zazwyczaj urojenia o treści prześladowczej, związane z silnym lękiem przed wrogością otoczenia (chory ugłaśnia wówczas, że inni chcą mu zaszkodzić, otruć, zniewolić). Niestety jest to problem, który wymaga od bliskich dużej cierpliwości i wytrwałości.
Po okresach remisji, kiedy udaje się utrzymać leczenie pojawiają się okresy pogorszenia z całkowitą utartą krytycyzmu wobec objawów choroby. Poza hospitalizacją leczenie musi być utrzymane - potrzebna jest stała psychoedukacja (praca nad zwiększaniem krytycyzmu wobec objawów) oraz oddziaływania w formie psychiatrii środowiskowej (utrzymywanie aktywności celowej, udział w jakiś grupach terapeutycznych).
Czasami rozwiązaniem są iniekcje dożylne (np. co 2 tygodnie), ale o tym musi zdecydować lekarz prowadzący.

Pozdrawiam,
M.Żak

Witam Panią,

schizofrenia wiąże się niestety z częstą hospitalizacją właśnie ze względu na to, że osoba chora, gdy tylko poczuje się lepiej (dzięki lekom właśnie) przestaje często widzieć sens, gdyż czuje się zdrowa. Dodatkową motywacją do zaprzestania leczenia jest fakt, że leki przeciwpsychotyczne mogą mieć niepożądanie działania pojawiające się wraz z tymi korzystnymi dla prawidłowego funkcjonowania. Czasami pacjenci mają fałszywe przekonania na temat zażywanych środków: że kontrolują umysł, otępiają. Uspokajająco tutaj może podziałać psychoterapia, która da dodatkowo szansę Pani mamie na stopniowe uświadomienie sobie efektów choroby oraz odkryć sposoby na radzenie sobie z trudnościami.

Bardzo dużą rolę w leczeniu schizofrenii zawsze pełni rodzina. Pomocne jest, gdy obok osoby chorej jest ktoś, kto pilnuje, czy leki są brane (jest to możliwe wtedy, gdy ktoś mieszka razem z osobą chorą). Warto by bliscy osoby chorej znali sposoby na zminimalizowanie ryzyka nawrotu choroby pacjenta, zachęcam więc Panią o dowiedzenie się w szpitalu gdzie leczy się Pani mama/organizacjach pozarządowych zajmujących się tym problemem o programy edukacyjne dla rodzin osób chorych na schizofrenię dostępne w okolicy Pani miejsca zamieszkania.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psychoterapia-online,3.html