Niechęć do leczenia u mamy ze schizofrenią

Moja mama cierpi na schizofrenie nie chce sie leczyc poniewaz twierdzi ze jest zdrowa a to ja mam problem widzi rzeczy ktorych nie ma opowiada historie z zycia gdzie nic nie jest prawda boje sie co mam robic?

Witam, jest to niestety dość częsty problem osób i rodzin dotkniętych schizofrenią. Proszę pamiętać, że jest możliwe skorzystanie z wizyty domowej lekarza psychiatry. Czasem watro omówić z psychiatrą i/lub prawnikiem możliwości złożenia wniosku w Sądzie o skierowanie mamy na przymusowe leczenie. Wiem, że to dość dramatyczny krok, ale czasami sytuacja/choroba nie daje innej możliwości działania. Proszę też pamiętać, że gdyby mama pod wpływem choroby zachowywała się agresywnie wobec siebie lub innych można (i powinno się) wezwać pogotowie ratunkowe. Pozdrawiam

Pytanie czy mama ma już postawiona diagnozę i czy zażywa leki?
Jest możliwość leczenia wbrew woli, jeśli osoba chora zagraża swojemu zdrowiu lub życiu albo mieniu, zdrowiu lub życiu innych. Może to być np hospitalizacja psychiatryczna.
Można także pomyśleć o wizycie domowej psychiatry lub geriatry- zależnie od wieku mamy.
Często pomaga także zdecydowanie i postawienie granic (jakie zachowania nie będą tolerowane, na jakich warunkach może się odbywać współpraca).