Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak skłonić prawnie osobę z zaburzeniem osobowości antyspołecznej do leczenia?

Osoba to kobieta - 26 l., nie pracuje, nie uczy się, na utrzymaniu matki. Dochodzi do przemocy fizycznej i psychicznej nad matką (były interwencje policji, "niebieska karta") od kilku lat, nękanie telefonami innych członków rodziny, wyzwiska i groźby. Matka nie ma możliwości nakłonienie jej do leczenia, kontynuowania terapii (zastrzegła sobie prawo o nie informowaniu matki o przebiegu jej leczenia). Dwukrotnie przebywała w szpitalu psychiatrycznym z powodu próby samobójczej i agresywnego zachowania, obecnie nie leczy się. Czy są prawne możliwości np. ubezwłasnowolnienie, przymusowe leczenie? Członek rodziny.
ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam serdecznie,
Zaburzenia osobowości nie są chorobą psychiczną i nie ograniczają możliwości rozumienia własnego postępowania i jego skutków. Wielu sprawców przestępstw to osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości. Leczenie zaburzeń osobowości to przede wszystkim psychoterapia, która wymaga współpracy i motywacji ze strony pacjenta.
Wobec tego najwłaściwsze wydaje się rozpoczęcie postępowania o znęcanie psychiczne i fizyczne. Odpowiedni wniosek należy złożyć w prokuraturze, która wszczyna postępowanie z urzędu - jako członek rodziny możesz napisać takie pismo.
Przesłanką ubezwłasnowolnienia może być choroba psychiczna, która ogranicza możliwości dbania o swoje sprawy. Osoby o antyspołecznej osobowości przeważnie potrafią dobrze dbać o swoje interesy, lekceważą jedynie potrzeby innych, manipulują nimi, używając innych dla swoich celów.
Myślę, więc, że taka przesłanka nie jest spełniana. Możesz ewentualnie poradzić się w tej sprawie psychiatry, który leczył pacjentkę. Do wniosku o ubezwłasnowolnienie konieczne jest dołączenie opinii lekarza psychiatry, uzasadniającego konieczność ubezwłasnowolnienia.
Warto objąć opieką ofiarę przemocy, czyli matkę wspomnianej osoby. Może ona potrzebować wsparcia psychologicznego, dlatego można zaproponować jej wizytę u psychologa, przekazać nr telefonów zaufania dla ofiar przemocy.
Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0

Witam,

przymusowe leczenie można zastosować, w przypadku, kiedy osoba zagraża własnemu zdrowiu i/lub życiu innych osób.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy