Witam. Zawsze gdyby zaszłą sytuacja zagrożenia może Pani wezwać pogotowie. Jeśli zagrożenia życia nie ma to już trudniej. Myśle, ze czasem warto porozmawiać dość ostro z daną osobę jeśli miałoby to odnieść sukces.
Magdalena Brabec
Witam. Rozumiem,że chce Pani aby mama była zdrowa,ale powinna Pani uszanować jej decyzję. Nie można nikogo zmuszać do leczenia, q tym względzie jesteśmy wolnymi ludźmi,a przynajmniej tak powinno być. Nawet jeśli komuś udaje się przymusić drugiego człowieka do leczenia,to takie leczenie jest nieskuteczne. Poza tym przy leczeniu nerwicy niezbędna jest psychoterapia,chyba że ktoś chce leczyć jedynie objawy choroby - wówczas leki wystarczą,ale sama choroba tak naprawdę zostaje. A do psychoterapii potrzebna jest otwartość pacjenta,chęć do przyjrzenia się sobie i swojemu życiu i chęć zmiany. Pozdrawiam.
Cóż, nie ma takiego sposobu, by przymusić ( zgodnie z prawem i skutecznie) osobę, która nie jest ubezwłasnowolniona, i która nie narusza prawa. Dobrze byłoby zapytać mamę, dlaczego nie chce kontynuować leczenia. I następnie wykazać, że te powody są niewystarczające, jak również pokazać korzyści płynące z podjęcia leczenia.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski
Leczenie przymusowe możliwe jest tylko wtedy, gdy chorujący zagraża własnemu zdrowiu lub życiu lub czyjemuś zdrowiu lub życiu, albo tez nie jest zdolny do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji ze względu na stan, w jakim się znajduje.
Jeśli ta sytuacja u Państwa nie ma miejsca, może Pani jedynie wspierać i podpowiadać metody leczenia. Pamiętając jednak o zachowaniu granic i dbaniu o siebie. Ostatecznie to mama odmawia leczenia, i to ona , nie Pani, powinna ponieść tego konsekwencje.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ubezwłasnowolnienie i umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym osoby z zaburzenia osobowości – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Niechęć do leczenia u mamy ze schizofrenią – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Nerwica lękowa a niechęć do leczenia – odpowiada Mgr Kamila Stasik-Cwyl
- Gdzie szukać pomocy z nerwicą i lękami? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Jak nakłonić członka rodziny do leczenia depresji? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Psychoza starcza u mamy – odpowiada Mgr Katarzyna Mika
- Opieka nad chorym na ciężką niewydolność krążenia – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Jak nakłonić 30-letniego syna do leczenia? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Czy można zmusić osobę do podjęcia leczenia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Stosowanie Elicea na nerwicę i nasilenie objawów – odpowiada Mgr Magdalena Golicz