Nasilenie nerwicy i niechęć do leczenia

moja mama od wielu lat zmaga się z nerwicą, była leczona psychiatrycznie, przez pewien czas nawet w szpitalu. od jakiegoś czasu odmawia jednak leczenia, a objawy się nasilają. czy jest sposób na namówienie lub nawet przymuszenie jej do ponownego leczenia psychiatrycznego? co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Witam. Zawsze gdyby zaszłą sytuacja zagrożenia może Pani wezwać pogotowie. Jeśli zagrożenia życia nie ma to już trudniej. Myśle, ze czasem warto porozmawiać dość ostro z daną osobę jeśli miałoby to odnieść sukces.
Magdalena Brabec

Witam. Rozumiem,że chce Pani aby mama była zdrowa,ale powinna Pani uszanować jej decyzję. Nie można nikogo zmuszać do leczenia, q tym względzie jesteśmy wolnymi ludźmi,a przynajmniej tak powinno być. Nawet jeśli komuś udaje się przymusić drugiego człowieka do leczenia,to takie leczenie jest nieskuteczne. Poza tym przy leczeniu nerwicy niezbędna jest psychoterapia,chyba że ktoś chce leczyć jedynie objawy choroby - wówczas leki wystarczą,ale sama choroba tak naprawdę zostaje. A do psychoterapii potrzebna jest otwartość pacjenta,chęć do przyjrzenia się sobie i swojemu życiu i chęć zmiany. Pozdrawiam.

Cóż, nie ma takiego sposobu, by przymusić ( zgodnie z prawem i skutecznie) osobę, która nie jest ubezwłasnowolniona, i która nie narusza prawa. Dobrze byłoby zapytać mamę, dlaczego nie chce kontynuować leczenia. I następnie wykazać, że te powody są niewystarczające, jak również pokazać korzyści płynące z podjęcia leczenia.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Leczenie przymusowe możliwe jest tylko wtedy, gdy chorujący zagraża własnemu zdrowiu lub życiu lub czyjemuś zdrowiu lub życiu, albo tez nie jest zdolny do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji ze względu na stan, w jakim się znajduje.
Jeśli ta sytuacja u Państwa nie ma miejsca, może Pani jedynie wspierać i podpowiadać metody leczenia. Pamiętając jednak o zachowaniu granic i dbaniu o siebie. Ostatecznie to mama odmawia leczenia, i to ona , nie Pani, powinna ponieść tego konsekwencje.