Jak pomóc partnerowi ze schizofrenią?

Były partner podejrzewam że ma schizofrenie. Ma swoje teorie w które wierzy, dziwne podejrzenia, opowiadał mi o filmie którego tak naprawdę nie ma, a historia była o nas. Nie przyjmuje do wiadomości że jest chory. Nie chce się leczyć. Odizolowal się od wszystkich. Mieszka sam. Nie pracuje. To trzeci epizod w przeciągu 12 lat. Ale zawsze wracał do normalności. Choroba wraca gdy dzieją się w jego życiu niepowodzenia, brak pieniędzy. Co robić? W jaki sposób mu pomóc jak on w każdym z bliskich widzi wrogów? Jakie leki można mu starać się podać? Boimy się o niego. Pogotowie nie chce go zabrać na szpital, ponieważ nie jest agresywny itp. Proszę o pilną poradę.

Dzień dobry, osoba chorująca ma prawo do wyrażenia zgody na leczenie. Osoba może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego w trybie nagłym w przypadku gdy zagraża bezpośrednio swojemu życiu lub życiu i zdrowiu innych osób. Ważne aby poinformować osobę o tym co Państwo zauważyli, o objawach które Państwo widzą. Porozmawiać o swoich obawach oraz o potrzebie konsultacji z lekarzem. Można zapytać osobę chorą czy nie chciałaby skorzystać z konsultacji, wizyty domowej lub konsultacji telefonicznej z lekarzem lub psychologiem.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka

Szanowna Pani,

Przede wszystkim - schizofrenia to Pani podejrzenia, a nie faktyczna diagnoza lekarska. Warto namówić tego mężczyznę na wizytę u psychiatry,który postawi diagnozę i wdroży leczenie. Proszę absolutnie nie podawać jakichkolwiek leków temu człowiekowi bez kontaktu z lekarzem.

Z pozdrowieniami.