Schizofrenia a możliwość pełnego wyleczenia

Czy osoba chora na schizofrenię wie,że coś złego się z nią dzieje?Czy zdaje sobie sprawę,że jej myślenie jest niewłaściwe?Czy czyta coś na ten temat?Jak wyglądają jej relacje z bliskimi?Czy oddala się od wszystkich,czy szuka osoby,która ją "uratuje"?To ostatnie brzmi nieco dziwnie, bo często chyba tak mają osoby z rodzin dysfunkcyjnych,które wchodzą w związki.Jak postrzega czas i przestrzeń?Czy odmawia brania leków i korzystania z psychoterapii?Może wrócić do pełnego zdrowia,życia rodzinnego?

Witam,
w czasie nasilenia objawów pacjent nie ma wglądu w swoją chorobę.
W czasie remisji objawów, może być świadomy choroby i swojego stanu.
Nie zawsze pacjenci chcą przyjmować leki w czasie remisji objawów i stąd dochodzi do nawrotów choroby i przymusowych hospitalizacji.

Powrót do pełnego zdrowia i dobrego funkcjonowania jest jak najbardziej możliwy. Ze swojego doświadczenia klinicznego znam wiele osób, które nie tylko "wyszły" z psychozy, ale także radzą sobie w życiu i prowadzą satysfakcjonujące życie i relacje. Krytycyzm jednak wobec objawów chorobowych pojawia się dopiero w późniejszej fazie leczenia. A do pełnego wyzdrowienia konieczna jest współpraca i zaangażowanie w psychoterapie samego pacjenta.