Jak można zweryfikować taką diagnozę?

Mam pytanie. Nie zgadzam się z diagnozą ze szpitala psychiatrycznego która stwierdza schizofrenie paranoidalną, mam taką diagnozę mimo iż NIGDY nie słyszałem głosów, nie wierzę w jakieś wykradania myśli ani nie twierdzę, że rząd mnie kontroluje za pomocą jakichkolwiek fal jak schizofrenicy mają w zwyczaju. Żeby było śmieszniej, otrzymałem pogróżki na gadu-gadu, których kopie pokazałem personelowi szkoły, a w wypisie natomiast mam zapisane, iż "poinformowałem szkołę o urojeniach prześladowczych" ... Chodziłem w tej sprawie do wielu lekrzy, byłem wielokrotnie hospitalizowany jednak za każdym razem gdy sprzeciwiałem się diagnozię w odpowiedzi dostawłem opinię o "braku krytycyzmu względem choroby". Opróćz tego podczas pobytu za granicą biegł sądowy zdiagnozował u mnie Pograniczne Zaburzenie Osobowości (słynne borderline), jednak gdy mówiłem o tym lekarzom podczas hospitalizacji, zbywali mnie milczeniem a jeden lekarz nawet stwierdził, że "mydlę im oczy" zapewna diagnoza biegłego na potrzeby sądu jest moim wymysłem spowodowanym przez psychozę, znając tą specyficznie inteligentną logikę ? Byłem w polskich szpitalach kilkukrotnie, praktycznie za każdym kolejnym razem z powod awantur domowych z ojcem, gdzie stwierdzano silną psychozę - oczywiście normalni ludzie nigdy nie podnoszą głosu ani się nie kłócą, jedynie osoby chore w stanie silnej psychozy. Litości. Czy istnieje jakikolwiek sposób by zweryfikować tą diagnozę? Bo jestem bezsilny w starciu z rodzimym systemem psychiatrycznym.

Marek Kubiszewski Psychiatria

Aby zweryfikować diagnozę może Pan zgłosić się do psychiatry, z którym dotąd nie był Pan w relacji Lekarz - Pacjent, przedstawić mu wszystkie dokumenty z dotychczasowego procesu diagnostycznego oraz leczenia i poprosić o wykonanie kolejnego badania konsultacyjnego. Jak Pan zauważył pacjent z rozpoznaną schizofrenią jest w szczególnie trudnej sytuacji ponieważ brak wglądu w chorobę jest objawem choroby, którą Panu rozpoznano, lub wg Pana interpretacji przypisano. Następna trudność to możliwość pełnej remisji, choroby która aktualnie przebiega bezobjawowo ponieważ jest cały czas leczona, albo ponieważ ma przebieg samoistnie remitujący. Nie pisze Pan nic na temat swojego leczenia tzn. współpracy w zażywaniu leków, funkcjonowaniu w życiu osobistym i zawodowym co ma szczególne znaczenie w ocenie stanu zdrowia psychicznego. Chorującym na schizofrenię bardzo często trudno się pogodzić z rozpoznaniem w okresie aktywnej psychozy. W dobrej remisji zwykle przychodzi wgląd (krytycyzm). To, że Pan uparcie, bez cienia wątpliwości uważa się za człowieka zdrowego, któremu przypisano rozpoznanie może zarówno wskazywać na to, że nie w pełni odzyskał Pan zdrowie psychiczne jak i na to że postawiono Panu błędne rozpoznanie.