Diagnoza psychologiczna w remisji schizofrenii

Czy osoba w trakcie remisji w schizofrenii, z punktu psychiatrycznego być osobą zdrową? Chodzi mi czy diagnoza psychologiczna jest w wtedy w stanie wykazać chorobę psychiczną?

Dzień dobry,
Porusza Pani dwie różne kwestie: oceny, czy osoba ze schizofrenią może być uznana za osobę zdrową i czy w trakcie badań psychologicznych na potrzebę utworzenia diagnozy psychologicznej obecne będą nieprawidłowości wskazujące na obecność tej choroby.
Odnośnie pierwszego problemu - remisja jest to okres schorzenia, który charakteryzuje się brakiem objawów chorobowych. Określenie dotyczy chorób przewlekłych o przebiegu nawracającym (onkologicznych, psychiatrycznych, hematologicznych itd.) Jak wynika z definicji, remisja choroby nie oznacza jej wyleczenia, osoba nadal jest chora, ale nie ma objawów danego schorzenia (np. nowotworu, białaczki, schizofrenii). taka osoba nie jest osobą zdrową.
Diagnoza psychologiczna przeprowadzona odpowiednimi narzędziami zazwyczaj ujawnia, nawet w remisji, pewne nieprawidłowości, głównie w zakresie oceny myślenia i funkcjonowania poznawczego. Osobiście jednak miałem pacjentkę ze schizofrenią, u której w stanie remisji nie ujawniono istotnych nieprawidłowości podczas wykonywania diagnozy psychologicznej, wskazujących na proces schizofreniczny. Ale tu już bardziej kompetentni będą psycholodzy kliniczni, pracujący z pacjentami psychotycznymi.