Co dalej z leczeniem alkoholika przy diagnozie schizofrenii?

Czy alkoholik których ma zdiagnozowana schizofrenie prosta - po dwuch pobytach w szpitalu psychiatrycznym - ma szanse na powrót do w miarę normalnego życia skoro wypiera się choroby a próbę samobójcza i wszystkie inne zachowania spowodowane choroba tłumaczy swoją głupota? Obecie przebywa w szpiatalu ale lekarze wspominają o wypisie - on mówi ze nic mu nie jest i ze jak wyjdzie to przestanie brać leki. Twierdzi tez ze sprawy zaszły za daleko i nie widzi w niczym sensu ale chce wyjść ze szpitala.

Witam.
Rzetelna odpowiedź na Pani pytanie wymagałaby oczywiście bezpośredniego spotkania zarówno z Panią, jak i z osobą o której Pani pisze.
Jednak z Pani listu wynika, że osoba ta nie ma wglądu we własną chorobę, zaprzecza jej, jej skutkom również, nie przyjmuje leków, co przecież jest podstawą leczenia w tym wypadku. Dodatkowo Pani nazywa tą osobę alkoholikiem, co oczywiście jest czynnikiem pogarszającym rokowanie.
Szansę na w miarę normalne życie ma osoba chorująca, poddająca się jednak leczeniu psychiatrycznemu, pozostająca w regularnym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym i stosująca się do jego zaleceń (leki) oraz pozostająca pod opieką psychoterapeuty (leczenie psychologiczne).
To co Pani może zrobić to rozmowa z tą osobą, motywująca ją do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie. Musiałaby ona dotyczyć również konieczności brania leków i kontynuacji leczenia.
Jeżeli ta rozmowa nic nie wniesie proszę spróbować zadbać o siebie...czasami (chociaż nie zawsze) jest tak, że w momencie, gdy przestajemy się starać za naszych bliskich oni sami zaczynają to robić.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

Witam, warto aby osoba o której Pani pisze była pod stałą opieką specjalistyczną. Jeżeli zaprzecza chorobie, nie chce brać leków, brak jest motywacji do leczenia, trudno będzie utrzymać wysoki poziom funkcjonowania. Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy i realną możliwością wpływu na sytację. Pozdrawiam serdecznie