Badania GGTP i ALAT u alkoholika

Dobry wieczór. Mój mąż 40lat jest alkoholikiem wynikającym codziennie od ponad 10 lat 0,5litra wódki najmniej a de i ciągi kilkunastodniowe gdzie gdzie tego alkoholu jest 2xtyle. Ostatnie wyniki badań wykazały poziom GGTP 1640. Alat i Aspat na poziomie 250. Oczywiście zostało to prze Niego zlekcewazone . Co robić. Co mogą oznaczać te wyniki. Nadzieniem ze ciąg alkoholowy picia codziennego trwa ponad 10 lat. Renata

Jeżeli mąż nie skonsultował swoich wyników badań z lekarzem, proszę zachęcić męża do wizyty u specjalisty. Ważne, aby usłyszał interpretację wyników bezpośrednio od lekarza.

Warto zachęcić męża także do wizyty w Poradni Terapii Uzależnień.

Jeżeli mąż zaprzecza, że ma problem z alkoholem, lekceważy negatywne skutki picia, argumenty potwierdzające chorobę, oznacza to, że pozostało Pani tylko udać się samej na rozmowę z psychologiem, specjalistą terapii uzależnień (do Poradni, gabinetu prywatnego). Terapeuta wskaże możliwości postępowania.

W Pani opisie odczułam Pani rozpacz z powodu bezradności w opisanej sytuacji. Z pewnością trudno zrozumieć, że ktoś pomimo oczywistych dowodów nie widzi potrzeby leczenia, nie chce uznać konieczności zaprzestania picia, jest to jednym z objawów choroby.

Zachęcam Panią do wizyty u psychologa, psychoterapeuty, specjalisty terapii uzależnień.

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna