Jak się zachowywać w stosunku osoby chorej na schizofrenię?

Dobry wieczór, Mam pytanie dot. schizofrenii. Chodzi o mężczyznę, niewiele ponad 30 lat. W jaki sposób powinno się zachowywać w towarzystwie osoby chorej, czy istnieją zachowania mogące mieć na nią negatywny wpływ? Czy jest to również zależne od typu choroby? Proszę o kilka praktycznych wskazówek. Czytając artykuły dowiedziałam się, że zachowania agresywne są dość rzadko spotykane wśród takich osób. Chciałabym spytać jak zachować się w momencie, gdyby jednak wystąpiła taka sytuacja? Pozdrawiam

Gdy miały miejsce zachowania agresywne, no to zachować czujność. choroba chorobą, ale o bezpieczeństwo trzeba zadbać. Z pewnością zależne jest to od stopnia w jakim osoba ta zachowuje tzw. kontakt ze światem. jeśli jej wytwory chorobowe zdominowały życie, a Pan nie wie jak wygląda jej "świat wytworzony", jakie tam panują zasady, normy, to trzeba się mieć na baczności (trochę podobnie jak w nowej, nieznanej sobie kulturze). To czego odradzam, to dyskusje "na argumenty", rozmowy typu "przecież spójrz realnie, to niemożliwe, że..."

Witam. Osoby chore na schizofrenię są pod stałą opieką lekarza psychiatry. Dobrze dobrane leki mogą spowodować że nikt nie zauważy że dana osoba jest chora. Najlepiej jest zachowywać się normalnie, tak jak do każdej innej osoby. Oczywiście warto zwracać uwagę na nietypowe dla tej osoby zachowania które mogą sugerować że leki nie działają lub dana osoba przestała je brać. Ważne jest regularne branie leków. Co do agresji to proszę reagować tak samo jak by Pan został zaatakowany przez inną osobę.
Pozdrawiam

Jeśli osoba, o której pani pisze znajduje się pod opieką lekarza, ma dobrze dobrane leki i przestrzega ich przyjmowania, to zwykle nawet objawy jej choroby nie są zauważalne. Warto zachowywać się zwyczajnie, jak wobec każdej innej znajomej osoby. Warto też zachować czujność na zachowania nietypowe, które budzą niepokój. Jeśli chory zaczyna mówić o swoich urojeniach, to dowód po pierwsze zaufania, więc można docenić otwartość.