Przywiązywanie się osób ze schizofrenią

Dzień dobry, Zwracam się z pytaniem dotyczącym mężczyzny chorego na schizofrenię, wiek niewiele ponad 30 lat. Przyjmuje on leki oraz jest pod opieką psychiatry. Pytanie dotyczy "przywiązywania się" emocjonalnie chorych do osób, które wzbudziły w nich swego rodzaju zaufanie. Czy chorzy mają większą chęć do utrzymywania takiego kontaktu "za wszelką cenę" (zachowania prześladowcze)? Czy jest to sprawa indywidualna i zależy od charakteru chorego? Zaznaczę, iż jestem kobietą. Pozdrawiam

Jest to sprawa absolutnie indywidualna i zależy od osobowości chorego, przebiegu jego choroby, powodzenia leczenia itd. Nie można generalizować zachowań jednej osoby na całą grupę. Pozdrawiam.

Cechy charakteru ludzi są często niezależne od choroby na jaką cierpią. "przywiązywanie się" o jakim Pani pisze może być udziałem osoby tak chorej jak i nie wykazującej objawów żadnej innej choroby. Nie jest to objaw schizofrenii. Na podstawie opisu i jego emocjonalnego wydźwięku domyślam się, iż chodzi o prześladowanie określane jako stalking. Od niedawna jest to przestępstwo ujęte w Kodeksie Karnym i ścigane. Jeśli czuje się Pani zagrożona warto szukać pomocy u policji - jeśli uważa Pani, że ten mężczyzna zagraża Pani życiu, bezpieczeństwu czy czuje się Pani zaszczuta i prześladowana. Zachęcam też do skorzystania z porady psychologa, jeśli nie jest Pani pewna jak reagować. Opisany mężczyzna lecząc schizofrenię, oprócz leków, dobrze aby korzystał też z psychoterapii.
Agnieszka Lipińska