Miłość osoby chorej na schizofrenię paranoidalną

Dzień Dobry.Chciałam również zapytać czy osoba chora na schizofrenie paranoidalna potrafi kochac? Co z jej uczuciami wzgledem drugiej osoby.Czy one są stałe czy szybko się zmieniają uczucia? Nie wiem sama juz co myslec.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam Panią.

Sądzę, że wszystko jest uzależnione od aktualnego obrazu choroby, nasilenia objawów negatywnych oraz pozytywnych. Odpowiadając na Pani pytania, jestem przekonany, że osoba chora na schizofrenię potrafi kochać i nie wydaje mi się, aby ta choroba wpływała na stałość tego uczucia. Jednak tak jak powiedziałem wszystko zależy od aktualnego obrazu choroby. Przy silnych urojeniach lub/i omamach i towarzyszącym im negatywnym emocjom, trudno o bezpośrednie odczuwanie uczuć wyższych. Podsumowując schizofrenia nie jest bezpośrednim moderatorem uczucia miłości, ale obraz choroby może na to uczucie wpływać.

Pozdrawiam,
Michał Pyter
https://michalpyter.com

Witam Panią. Nie bardzo wiem, co rozumie Pani pod swoim pytaniem czy taka osoba potrafi kochać. Myślę, że może być ważne by to Pani określiła sobie jak chce Pani być kochana. Z pewnością trudno mówić (w sytuacji osoby chorującej na schizofrenię) o stałości uczuć do której są przyzwyczajone osoby zdrowe. Pogorszenie stanu zdrowia (zaostrzenie objawów) powoduje zmiany również w obszarze emocjonalnym. Z pewnością jednak trzeba uważać na pułapkę stereotypów i stygmatyzacji. Osoba chorująca na schizofrenię jest osobą zdolną do miłości, okazywania uczuć. Należy jednak w obszarze emocjonalnym uwzględniać chorobę i jej mechanizmy a nie je wykluczać. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam Panią,
Miłość jest tak silnym uczuciem, które przychodzi nie wiedzieć kiedy i warto się jej poddać. To są przepiękne uczucia, które bardzo pomagają w życiu. Jeżeli zdarzyła się taka historia to należy ją jak najbardziej rozwijać i czerpać z niej radość, przyjemność i zadowolenie. Osoby chore przeżywają to tak samo jak zdrowe, może nawet głębiej. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl