Jak zachowywać się w stosunku do byłego męża partnerki?

Mam problem z jeszcze formalnie mężem mojej obecnej partnerki. Często ubliża jej w sms. Czuję się podle bo z jednej strony będą one dowodem w sprawie rozwodowej, z drugiej strony już tego nie wytrzymuję i mam ochotę rozwiązać sprawę po męsku czyli pięścią. Jak powinienem się zachować. Rozmowa z nim nic nie daje.prawdopodobnie ten mężczyzna jest socjopatą.

Dzień dobry,
Rozwiązanie siłowe nic tu nie pomoże. Złość, która w panu eskaluje może zostać zamieniona na bardziej akceptowalne społecznie działania. Działanie, które przyniesie panu korzyść, zamiast wpędzić w kłopoty prawne. Proszę o tym rozmawiać z partnerką.
Stalking jest w prawie polskim karany.
Do ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) dodano nowe przestępstwo przeciwko wolności. Popełnia je każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Karą, która grozi za popełnienie powyższego przestępstwa, jest kara pozbawienia wolności do lat 3.

Witam Pana,
wskazane jest prawne rozwiązanie problemu, rozwód, w tej sytuacji partnerka zobowiązana jest do domknięcia swoich spraw, które wpływają niekorzystnie na relację aktualnie z jej byłym mężem, który formalnie istnieje.
Pozdrawiam serdecznie