Witam,
z Pani pytania wynika, że Pani córki, które chodzą do jednej klasy są wyśmiewane przez ich koleżanki. Podobna sytuacja dotyczy również innych dzieci w tej klasie. Jeśli chodzi Pani tylko o sprawy natury prawnej (odpowiednie przepisy) to najlepiej byłoby skonsultować się w tej sprawie z prawnikiem. Niemniej może warto byłoby ponownie (w większym gronie rodziców) zwrócić się ponownie do szkoły wskazując na sytuacje, jakie mają miejsce, oczekując przy tym konkretnych rozwiązań.
Ponadto warto rozważyć czy córki, w związku z sytuacją w jakiej uczestniczą nie potrzebowałyby w wsparcia i pomocy psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty pracującego z młodzieżą. Praca ze specjalistą może pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, zwiększyć samoocenę.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl
Do tego tematu należy jak najszybiej powrócić w szkole oraz poruszyć go nie tylko z wychowawcą, ale dyrekcją, pedagogiem i psychologiem szkolnym jeśli taki jest zatrudniony w szkole. Każda z tych osób z innym zakresie rozwiązuje problem przemocy szkolnejPowiadomieni powinni być również rodzice danych uczniów, jest to również ważny temat na spotkaniach klasowych. . Pani córkom potrzebne jest wsparcie, gdyż nawet gdy sytuacja zostanie rozwiazana, mogło to negatywnie wpłynąc na ich samoocenę i poczucie wartosci. Przemocy psychicznej i fuzycznej nie można tolerowac i należy jej zapobiegać i przerywac jak tylko sie pojawi, w najbardziej bagatelizowanej nawet przez doroslych formie. Zwłaszcza, że nie sa to tylko dziecinne wymysly - ale doświadczaja tego równiez inne osoby. Jesli chodzi o paragraf:
I Prawo polskie
Stosowanie przemocy w szkole
Ustawa Kodeks karny z 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 88 poz.553)
Jeśli mamy do czynienia z przemocą rówieśniczą, a więc gdy sprawcą jest nieletni, mają zastosowanie przepisy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Tzw. „mobbing rówieśniczy” może przyjmować formę różnych czynów karanych jako przestępstwa: groźby, szantaż, zniewagi, zniesławienia, pobicia. W środowisku rówieśniczym zdarzają się również kradzieże, rozboje i przemoc seksualna.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Koledzy z klasy znęcają się nade mną - co powinienem zrobić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- W jaki sposób pomóc 12-latce nieakceptowanej w klasie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego moje dziecko nie jest akceptowane w grupie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Koleżanki z klasy poniżają mnie - gdzie szukać pomocy? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Pytania do koleżanki znęcającej się nad córką – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak zaadaptować się do nowej klasy? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jestem ofiarą przemocy w szkole - gdzie szukać pomocy? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Znęcanie psychiczne w Internecie – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Co zrobić, jeśli koleżanki z klasy mi dokuczają? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Ból głowy, problemy w szkole i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Magdalena Golicz