Jak pomóc chorej na schizofrenię matce?

Witam, U mojej mamy 10 lat temu zdiagnozowano schiozofrenię.Od tego czasu przyjmuje bez przerwy Olanzepinę,jest nieaktywna społecznie i zawodowo. Wróciłam do domu by się nią zaopiekować i chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób mogłabym pomóc jej w aktywizacji.Mama ma 54 lata,jest osobą całkowicie bierną życiowo,na rencie.Na propozycję terapii wspomagającej reaguje alergicznie,utrzymując że nie będzie się leczyć bo choroba sprawia,że otrzymuje rentę.Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Nie da się być zdrowym na rencie. Jeśli podstawową motywacją mamy jest renta, to trudno zmotywować ja do zdrowienia, aktywizacji i ogólnie realizacji życiowej. Rozumiem, że trudno patrzeć, jak osoba, którą kochamy "wybiera" chorobę, czasem jednak nie mamy na to wpływu. Wspieranie radą i zachęcanie do podjęcia leczenia (np na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym, gdzie opieka jest kompleksowa) warto kontynuować. Ważne jednak by nie brała Pani na siebie odpowiedzialności za mamą- ostatecznie jest osobą dorosłą. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychologa, który pomoże Pani odbarczyć się z poczucia winy, odpowiedzialności i działania za kogoś, kto tego nie chce, a tym samym pozwolenia sobie na realizowanie swoich planów życiowych i marzeń.