Proces schizofreniczny a schizofrenia

Pytanie kieruję do spec. psychiatry. Ostatnio moja lekarka określiła mój stan jako początek procesu schizofrenicznego. Czy jest to tożsame z początkiem schizofrenii? Czy z początkiem procesu schizofrenicznego można już mówić o powstaniu całkowitej niezdolności do pracy, warunkującej rentę socjalną. Jestem osobą uczącą się.

Witam. Wprawdzie nie jestem psychiatrą, ale myślę, że potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie. "Początek procesu schizofrenicznego" według mojej wiedzy w żargonie medycznym odpowiada początkowi schizofrenii. Proszę pamiętać, że w przypadku tej choroby uczenie się, praca i w ogóle podejmowanie różnych aktywności może mieć znaczący charakter terapeutyczny. Dlatego zachęcam, aby kontynuowała Pani naukę, a późnij próbowała się odnaleźć na rynku pracy. Około 33% osób po pierwszym rzucie choroby już nie ma nawrotów, kolejne około 33% dość dobrze funkcjonuje w życiu mimo powracających co jakiś czas rzutów ostrej fazy choroby. Proszę myśleć nie tylko o groźnie brzmiącym rozpoznaniu, ale też o swoich zasobach i swojej sile. Pozdrawiam