Zaburzenia osobowości a inne choroby

Witam.Od 20-roku życia mam stwierdzone zaburzenia psychiczne,w chwili obecnej od ponad 3 lat leczę się na chorobę afektywną-dwubiegunową.Mam stwierdzone zaburzenia osobowości-nieokreślone.Od wielu lat leczę się na przewlekłą pokrzywkę limfatyczną.Od dzieciństwa mam astygmatyzm i niedowidzenie oka lewego.W 2014r.usunięto mi złośliwy nowotwór jelita grubego bez przerzutów.Borykam się z kłopotami gastrycznymi-IBS lub wrzodz.zapalenie jelita.Czy mogę starać się, o rentę socjalną z ZUS-u?.Czy warto?

Aleksander Ropielewski

Oczywiście, że może Pan starać się o rentę socjalną. Inną sprawą jest czy zostanie ona Panu przyznana, a zależne jest to od stopnia zaawansowania chorób i na ile uniemożliwiają one pracę.

Renta przyznawana jest osobom niezdolnym do pracy albo przy częściowej niezdolności do pracy. Lekarz musi ocenić pacjenta pod tym kątem. I to lekarz decyduje czy kierować chorego na rentę.
Renta socjalna przyznawana jest tylko tym osobom, które mają dokumentację potwierdzającą zachorowanie w okresie szkolnym lub w czasie studiów.